کد خبر 150751

تجهیز بیش از ۲.۸ میلیون هکتار از اراضی کشور به سامانه‌های نوین آبیاری

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از تجهیز بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی قابل کشت کشور به سامانه‌های نوین آبیاری خبر داد.

تجهیز بیش از ۲.۸ میلیون هکتار از اراضی کشور به سامانه‌های نوین آبیاری

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، صفدر نیازی شهرکی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، با تاکید بر اهمیت بکار گیری فناوری و روش‌های نوین برای کاهش مصرف آب در کشاورزی، تصریح کرد: تاکنون بیش از ۲.۸ میلیون هکتار از ۸.۵ میلیون هکتار اراضی قابل کشت به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شده‌اند.
وی افزود: همچنین بیش از ۳۲ هزار کیلومتر از قنوات کشور، احیا، مرمت و بازسازی و ۱.۶ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور نیز تجهیز و نوسازی شده‌اند.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در دومین نشست شورای راهبردی تحقیقات آب و خاک در کرج با اشاره به احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی در ۱.۶ میلیون هکتار از اراضی کشور گفت: تاکنون ۳۳ هزار کیلومتر طرح انتقال آب با لوله و ۸۱۳ هزار هکتار طرح پوشش انهار سنتی در سطح کشور اجرا شده است.
وی اهداف کلی این معاونت را تامین امنیت غذایی و پایداری تولید در چارچوب توسعه پایدار کشاورزی با افزایش بهره‌وری آب و خاک برشمرد و افزود: این معاونت با اجرای پروژه‌های تامین آب، سامانه‌های نوین آبیاری، انتقال آب با لوله، پوشش کانال‌های خاکی، احداث شبکه‌ه‍ای آبیاری و زهکشی و سایر پروژه‌های آب و خاک، موجبات افزایش بهره‌وری این بخش را فراهم می‌سازد.
نیازی، سرعت بخشیدن به اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام و بهره‌برداری از آنها، توسعه فناوری‌های نوین برای ارتقای بهره‌وری آب کشاورزی و تقویت ارتباط با دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و سازمان‌های تخصصی را از مهمترین سیاست‌ها و رویکرد‌های معاونت آب و خاک ذکر کرد.
به گفته وی، اجرای طرح جامع احداث و ساماندهی زیرساخت‌های منابع آب و خاک در سه استان شمالی کشور به مساحت ۱۶۰۰ هزار هکتار با بهره‌گیری از آب سبز و اجرای فاز دوم طرح احیا و توسعه ۵۵۰ هزار هکتاری استان‌های خوزستان و ایلام جزو طرح‌های شاخص و راهبردی سازه‌ای آب و خاک هستند.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی پایش، ارزیابی و تهیه گزارش‌های اثربخشی طرح‌های موجود و الگویی آب و خاک، انتقال یافته‌های محققان به مزرعه و ارسال یافته‌های علمی به معاونت جهت بهره‌برداری را از جمله انتظارات این معاونت از موسسه‌های تحقیقاتی و آموزش و ترویج اعلام کرد.

ارسال نظر

تازه ها