کد خبر 150633

رایزنی برای تجارت 20 میلیارد دلاری با عراق

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: همایش همکاری‌های صنعتی ایران و عراق در راستای توسعه روابط تجاری و صنعتی دو کشور و رایزنی برای تجارت ۲۰ میلیارد دلاری برگزار شد.

رایزنی برای تجارت 20 میلیارد دلاری با عراق

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، محمدصادق قنادزاده در همایش همکاری‌های صنعتی ایران و عراق با اشاره به اهداف برگزاری این همایش گفت: توسعه روابط و مناسبات اقتصادی و تجاری با کشورها از اولویت‌های دیپلماسی اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران است و از آنجایی که کشور عراق همواره جزو شرکای راهبردی ایران بوده است، تلاش داریم بتوانیم نقشی را که تاکنون در توسعه اقتصادی و صنعتی کشور عراق داشته‌ایم، حفظ کنیم و افزایش دهیم.

قنادزاده اظهار داشت: موضوع این همایش و کارگاه به صورت خاص توسعه صنعتی و توسعه حوزه خدمات ایران در کشور عراق است که با هدف تبادل نظر و همفکری در راستای توسعه روابط اقتصادی دو کشور و راهبردهای حفظ و توسعه بازار ایران در عراق با حضور بخش خصوصی و دولتی برگزار شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر صادرات ایران به عراق حدود ۱۰.۵ میلیارد دلار است، خاطرنشان کرد: اگرچه تجارت ۱۰.۵ میلیارد دلاری یک رکود و حد نصاب جدید در تجارت با عراق است ولی ظرفیت رسیدن حجم تجارت دو کشور به رقم ۲۰ میلیارد دلار وجود دارد، از همین رو داریم تلاش داریم با کمک و همفکری بخش خصوصی به سرعت این عقب‌افتادگی را پوشش دهیم و به هدفگذاری تجاری برسیم.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: با تمرکز روی مزیت‌های دو کشور مشخص می‌شود بیش از ۹۰ درصد تجارت و صادرات عراق تجارت نفتی است و از آنجایی که ایران نیز یکی از قدرت‌های نفتی است. در این زمینه شاید چندان فرصت رشد تجارت نباشد اما ما تلاش داریم مشارکت‌‎های صنعتی را که خواسته کشور عراق نیز هست افزایش دهیم و توازن در روابط تجاری را به شکلی برقرار کنیم که سرمایه‌گذاری و تولید مشترک صورت بگیرد و به توسعه صنعتی عراق و افرایش روابط تجاری کمک شود.

وی تاکید کرد: رقم هدفگذاری تجارت به عراق که از بخش‌های مختلف احصا شده است، ۲۰ میلیارد دلار است و تلاش داریم ضمن حفظ سطح تجارت فعلی به عدد ۲۰ میلیارد دلار که در دیدار رئیس جمهور ایران و عراق نیز به آن اشاره شد، دستیابیم.

در این دیدار عبدالامیر ربیهاوی، رایزن بازرگانی ایران در عراق و داوود گودرزی، دبیر میز عراق سازمان توسعه تجارت ایران نیز حضور داشتند که توضیحاتی در خصوص وضعیت صنعت عراق، پروژه‌های مختلف ایران در این کشور و مشکلات موجود بر سر راه همکاری‌های صنعتی دو کشور ارائه کردند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها