کد خبر 150562

قانون جدید واردات دستگاه‌های ماینینگ رمزارزر

طبق بخشنامه ابلاغ شده توسط گمرک ایران در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲، درج شماره سریال دستگاه‌های استخراج رمزارز در اظهارنامه وارداتی اجباری شد و واردات ماینرهای با برچسب انرژی پایین‌تر از A و B ممنوع است.

قانون جدید واردات دستگاه‌های ماینینگ رمزارزر

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، طبق بخشنامه ابلاغ شده توسط گمرک ایران در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲، درج شماره سریال دستگاه‌های استخراج رمزارز در اظهارنامه وارداتی اجباری شد. همچنین در این بخشنامه ذکر شده است که دستگاه‌های استخراج رمزارز مشمول مقررات اجباری استاندارد از نظر برچسب انرژی هستند و بنابراین واردات ماینرهای با گرید پایین‌تر از A و B ممنوع است.

مدت‌هاست بحث ماینینگ و استخراج رمزارزها در ایران با چالش‌های زیادی مواجه است. اگر نگاهی به تاریخچه استخراج رمزارزها در ایران داشته باشیم، می‌بینیم که این صنعت روزهای سخت زیادی را پشت سر گذاشته است.

در ابتدای ورود، این صنعت با مخالفت‌های زیاد مواجه شد و امری غیر قانونی بود. کم کم این حوزه مورد حمایت قرار گرفت و تحت چارچوب خاصی به شکل قانونی بهره‌برداری شد. اما از آنجایی این قوانین بسیار سخت بودند و مراحل اخذ مجوز پیچیده و مشکل بود، نه تنها برای مدت طولانی فارمی موجوز تاسیس نگرفت بلکه تعداد مزارع غیرقانونی نیز بسیار افزایش یافت.

از دیگر مشکلات این حوزه می‌توان به قطعی مکرر برق و اینترنت اشاره کرد که آنها را از استفاده تمام ظرفیت خود دور می‌کند. همچنین محاسبه تعرفه برق بر حسب برق صادراتی، سودآوری این صنعت را کاهش داده و انگیزه برای فارم‌های قانونی را با نزول مواجه کرده است.

هرچند قانون‌گذاری به معنی رسمیت بخشیدن به این حوزه و سامان دادن به شرایط صنعت فوق است، اما به نظر می‌رسد این قوانین تا حدی سختگیرانه بوده و از کارایی آن کاسته است.

بخشنامه جدید واردات دستگاه‌های ماینر

به تازگی بخشنامه‌ای در حوزه واردات دستگاه‌های استخراج ابلاغ شده است. به نقل از رمزارزمدیا، طی این بخشنامه برای واردات دستگاه‌های ماینر مقررات استاندارد اجباری وضع شده است که به شرح است:

ترخیص دستگاه‌های استخراج رمزارز، منوط به ارائه مجوز سازمان ملی استاندارد ایران در سامانه جامع امور گمرکی است.

واردکنندگان دستگاه‌های استخراج باید شماره سریال هر دستگاه را روی اظهارنامه خود در سامانه جامع گمرکی ثبت کنند.

ارزیابی فیزیکی دستگاه‌های وارداتی مستلزم بررسی و مطابقت انتخابی حداقل ۵ درصد از شماره سریال‌های اعلامی واردکننده با شماره سریال‌های درج‌شده بر کالاهای اظهاری است.

بخشنامه-گمرک-برای-استخراج-1-707x1024-1

ارسال نظر

تازه ها