کد خبر 150365

ایران و سوریه روی تبادل 10 میلیون تن کالا توافق کردند

وزیر حمل و نقل سوریه امروز (چهارشنبه - ۶ اردیهشت) در دیدار با وزیر راه و شهرسازی در دمشق با اعلام افزایش ظرفیت تخلیه وبارگیری بنادر لاذقیه و طوطوس در سوریه از برنامه‌ریزی برای افزایش مبادلات و تردد دریایی ایران و سوریه تا ۱۰ میلیون تن کالا در سال خبر داد.

ایران و سوریه روی تبادل 10 میلیون تن کالا توافق کردند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «مهرداد بذرپاش» رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی با اشاره به دیدارهای فشرده روز گذشته هیأت ایرانی با هیأت سوری به ریاست سامر خلیل رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی سوریه از توافق ۲ کشور برای ایجاد شرکت‌ شهرهای صنعتی و تبادل مستقیم بین بانکی ۲ کشور خبر داد.

وی تصریح کرد: در مذاکرات روز گذشته بر گردشگری زیارتی و سیاحتی سالانه۵۰ هزارنفر توافق شد و ایران در سه منطقه آزاد تجاری فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

بذرپاش با اشاره به فعالیت در حوزه اقتصاد دریا محور بیان کرد: کالاها با کشتی کانتینری به کشور سوریه حمل می‌شود از این رو مقرر شد با افزایش ظرفیت و ارسال منظم، این بخش نیز رونق بگیرد.

مهرداد بذرپاش در این دیدار با استقبال از گسترش تردد دریایی ایران و سوریه به لزوم تکمیل زیرساخت‌های بندری سوریه نیز اشاره کرد.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سوریه بر توافق بین ۲ کشور برای فعالسازی مناطق آزاد و کاهش تعرفه ترانزیت خبر داد.

همچین در این دیدار «زهیر خزیم»، وزیر حمل و نقل سوریه تصریح کرد: سوریه از خرید کشتی‌های جدید از شرکت‌های ایران استقبال می‌کند و قراردادهایی با سازندگان کشتی منعقد کرده است.

وزیر حمل و نقل سوریه افزود: خدمات فنی و مهندسی در حوزه ریلی و به خصوص تعمیرات ناوگان راه آهن اکنون با حضور شرکت‌های ایرانی در حال انجام است.

وی افزود: دریافت خدمات مهندسی در حوزه حمل ونقل هوایی نیز کمک شایانی به کشور سوریه کرده است و در آینده نیز با بهره گرفتن از تفاهم نامه‌های جدید به دنبال گسترش این فعالیت‌ها هستیم.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها