کد خبر 150294

راشد الغنوشی اعتصاب غذا کرد

رئیس جنبش اسلامی النهضه تونس امروز سه شنبه ساعاتی پس از انتقال از زندان به پادگان گارد ملی در العوینه، اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است.

راشد الغنوشی اعتصاب غذا کرد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «راشد الغنوشی» رئیس حزب اسلامی النهضة تونس در اعتراض به اتهاماتی که علیه وی مطرح شده است، از امروز دست به اعتصاب غذا زده است.

بر اساس این گزارش، الغنوشی همزمان با انتقال از زندان به پادگان گارد ملی در العوینه برای حضور بازجویی درخصوص یک پرونده جدید، اعتصاب غذای خود را آغاز کرد.

«یوسف النوری» عضو پارلمان تونس که برای راشد الغنوشی قرار وثیقه گذاشته بود، نیز دست به اعتصاب غذا زده است.

صبح پنجشنبه گذشته، قاضی تحقیق دادگاه بدوی تونس، راشد الغنوشی رئیس جنبش النهضه و رئیس پارلمان منحله را به دلیل اظهارات قبلی وی که به عنوان «اظهارات تحریک آمیز» خواند، به زندان محکوم کرد.

عصر دوشنبه گذشته، نیروهای امنیتی تونس به خانه رئیس جنبش النهضه در پایتخت تونس یورش برده و او را به مکانی نامشخص منتقل کردند؛ پیش از آن که دادستان کل دستور زندانی کردن او را صادر کند.

در همین رابطه، سمیه الغنوشی دختر رئیس جنبش النهضه گفت که پدرش برای عدم حضور در دادگاه‌های نمایشی سیاسی و جلسات بی‌پایان که با هدف فرسودگی روحی و جسمی او صورت می‌گیرد، تصمیم به تحریم جلسات بازجویی و تحقیق و تفحص گرفت.

جنبش النهضه تونس دوشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که راشد الغنوشی رئیس این جنبش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. الغنوشی روز سه شنبه پس از وخیم شدن حالش به بیمارستان منتقل شد.

پیش تر «بلقاسم حسن» از رهبران جنبش النهضه در توییتی گفته بود که راشد الغنوشی پس از یورش نیروهای امنیتی به خانه‌اش دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

«رفیق عبدالسلام» وزیر خارجه پیشین تونس نیز گفته بود که رهبر جنبش النهضه تونس پس از بازداشت به پادگان العوینه منتقل شده است.

قیس سعید رئیس جمهور تونس از ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۱ (سوم مرداد ۱۴۰۰) مجموعه‌ای از اقدام‌های فوق‌العاده را اتخاذ و با اعلام لغو اختیارات پارلمان، رفع مصونیت نمایندگان، انحلال هیات نظارت بر قانون اساسی و سپس انحلال پارلمان این کشور بن بست سیاسی شدیدی در تونس ایجاد کرد که با موجی از مخالفت‌ها و اعتراض‌های احزاب و جریان‌های سیاسی به ویژه جنبش النهضه این کشور روبرو شد.

رئیس جنبش النهضه تونس پیش تر بازداشت مخالفان دولت قیس سعید را محکوم کرده و گفته بود که این بازداشت‌ها مشکلات شهروندان را حل نمی‌کند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها