کد خبر 150019

رئیس مرکز عالی دادخواهی مالیاتی و تشخیص صلاحیت حرفه‌ای

شکایات مودیان مالیاتی رسیدگی نخواهد شد

رئیس مرکز عالی دادخواهی مالیاتی و تشخیص صلاحیت حرفه‌ای گفت: شکایات مودیان مالیاتی که اقدام به فرار مالیاتی می‌کنند در مرکز عالی دادخواهی مالیاتی رسیدگی نخواهد شد.

شکایات مودیان مالیاتی رسیدگی نخواهد شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از وزارت اقتصاد و دارایی، حسین تاجمیر ریاحی افزود: برخی از اشخاص با شیوه‌های مختلف از جمله فاکتورسازی، تأسیس شرکت‌های صوری، استفاده از کارت بازرگانی دیگران و دیگر روش‌های غیرقانونی، فعالیت‌های واقعی اقتصادی خود را اختفا و درآمدهای حاصل از آن را کتمان می‌کنند.

وی اضافه کرد: اگرچه اینگونه اقدامات به موجب ماده ۲۷۴ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۴ جرم بوده و برابر مقررات مربوطه قابل تعقیب در مراجع قضائی هستند، اما دیده شده همین اشخاص با وجود اینگونه اقدامات خلاف قانون و تضییع مسلم حقوق بیت‌المال و طی چند مرحله دادرسی در سازمان امور مالیاتی، با مراجعه به مرکز عالی دادخواهی مالیاتی تقاضای یک مرحله رسیدگی دیگر می‌کنند.

تاجمیر ریاحی گفت: در هر موردی که مودی مالیاتی اقدام به فرار مالیاتی کند، به شکایات وی مربوط به عملکرد سالی که فرار مالیاتی داشته است در هیأت‌های ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم رسیدگی نخواهد شد.

رئیس مرکز عالی دادخواهی مالیاتی و تشخیص صلاحیت حرفه‌ای از سازمان امور مالیاتی خواست تا در برخورد با فراریان مالیاتی دقت و حساسیت بیشتری داشته باشند تا از تضییع حقوق بیت‌المال جلوگیری شود.

وی افزود: برخورد با فرار مالیاتی مطالبه عمومی جامعه است؛ چرا که اگر اشخاص با وجود فعالیت‌های کلان اقتصادی از ابراز درآمدهای ناشی از آن خودداری کرده و سعی در مخفی کردن حجم فعالیت اقتصادی مشمول مالیات خود کنند، حقوق سایر مودیان محترم مالیاتی نیز تضییع می‌شود.

تاجمیر ریاحی ابراز امیدواری کرد که با افزایش دانش و سطح فرهنگ مالیاتی، اکثر مودیان مالیاتی از حقوق و تکالیف قانونی خود مطلع شده و با انجام به موقع تکالیف قانونی خود مانند تسلیم به موقع اظهارنامه و ارائه صورت‌های مالی از تسهیلات، تخفیفات و مزایای قانونی بهره‌مند شده و در مسیر دادرسی‌های مالیاتی قرار نگیرند.

 

ارسال نظر

تازه ها