کد خبر 149983

آمریکا دو شرکت مستقر در تایوان و برونئی را به خاطر نقض تحریم‌های ایران جریمه کرد

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که دادگاهی در این کشور دو شرکت بین المللی را به بهانه نقض تحریمهای ضد ایرانی جریمه کرده است.

آمریکا دو شرکت مستقر در تایوان و برونئی را به خاطر نقض تحریم‌های ایران جریمه کرد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که دادگاهی در این کشور دو شرکت بین المللی را به بهانه نقض تحریمهای ضد ایرانی جریمه کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه به وقت محلی اعلام کرد دادگاه منطقه کلمبیا دو شرکت تجاری بین‌المللی را در خصوص نقض قوانین صادرات آمریکا و ارسال کالاهای ممنوعه به ایران مجرم شناخته و محکوم کرده است.

بر اساس اعلام وزارت دادگستری آمریکا شرکت دی.ای.اس اینترنشنال مستقر در تایوان و شرکت صنایع سولتک مستقر در برونئی به جرائم خود در زمینه تلاش برای فریب واشنگتن و نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی (IEEPA) و مقررات مربوط به تحریم‌ها و مبادلات ایران (ITSR)اعتراف کرده اند.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که هر یک از این دو شرکت به پرداخت ۸۳ هزار و ۷۹۸ دلار محکوم شده‌اند. به گفته وزارت دادگستری آمریکا، این رقم سه برابر ارزش کالاهایی است که این شرکت ها به ایران صادر کرده‌اند.

بر اساس اعلام این نهاد آمریکایی، این دو شرکت همچنین به مدت پنج سال تحت نظر خواهند بود.

قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی (IEEPA) ۲۸ دسامبر ۱۹۷۷ / ۷ دی‌۱۳۵۶ که از سوی جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا امضا شد و به روسای جمهور ایالات متحده اجازه می‌دهد بر اساس تهدیدات امنیتی موجود علیه این کشور به تنظیم تجارت واشنگتن با شرکت ها و طرف های بین المللی بپردازند.

مقررات مربوط به تحریم‌ها و مبادلات ایران ( ITSR ) نیز مجموعه ای از دستورالعمل‌هاست که وزارت خزانه‌داری آمریکا در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران و ادعاهای حمایت از تروریسم وضع کرده که علاوه بر ممنوعیت آمریکایی ها از واردات و صادرات برخی کالاها، خدمات و فناوری‌ ها از مبدا ایران یا به مقصد آن، شامل غیر آمریکایی ها نیز می شود.

بر اساس این دستور العمل افراد غیر آمریکایی که وارد برخی مبادلات با ایران از جمله در زمینه‌های انرژی، کشتیرانی و مالی شوند، جریمه و تحریم خواهند شد. این دستور العمل نخستین بار در سال ۲۰۱۲ اجرایی شد./ایرنا

ارسال نظر

تازه ها