کد خبر 149952

آغاز توافق آتش‌بس 24 ساعته در سودان

منابع خبری عصر سه شنبه از موافقت ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان و آغاز آتش‌بس بمدت ۲۴ ساعت خبر داده‌اند.

آغاز توافق آتش‌بس 24 ساعته در سودان

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شبکه الجزیره عصر امروز اعلام کرد که آتش‌بس مورد توافق شده میان طرف‌های درگیر در سودان وارد مرحله اجرایی شد.

برپایه این گزارش، این آتش‌بس از ساعت ۱۸ به وقت محلی سودان آغاز و بمدت ۲۴ ساعت ادامه خواهد یافت.

پیش از این «عبد الفتاح البرهان» فرمانده ارتش سودان در این باره گفت: ما در مورد زمان شروع به توافق نرسیدیم، اما مطمئناً به پیشنهاد مکانیسم سه‌جانبه [متشکل از سازمان ملل، اتحادیه آفریقا و سازمان بین المللی توسعه آفریقا «ایگاد»]، مبنی بر تمدید آتش‌بس به مدت ۲۴ ساعت پایبند خواهیم بود.

وی افزود: این آتش بس از سوی ارتش سودان از ساعت ۱۸ امروز اجرای خواهد شد.

پیش از این نیروهای پشتیبانی سریع سودان از توافق بر سر آتش بس یک روزه خبر داده بودند.

آن ها اعلام کردند که این توافق در راستای تضمین امنیت شهروندان و انتقال مجروحان انجام شده است.

فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع اعلام کرد که این آتش بس بعد از گفت وگو با وزیر خارجه آمریکا و کشورهای دوست انجام شد.

منابع خبری امروز سه شنبه از آغاز دوباره درگیری ها بین نیروهای ارتش به فرماندهی «عبدالفتاح البرهان» و نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی «محمد حمدان دقلو» ملقب به «حمیدتی» در شهر خارطوم پایتخت سودان خبر داده بودند.

نماینده سازمان ملل متحد در سودان دوشنبه شب اعلام کردکه در درگیری‌های آغاز شده از صبح شنبه بین نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در این کشور، ۱۸۰ نفر کشته و یک هزار و ۸۰۰ نفر زخمی شده اند.

این آمار در حالی اعلام می شود که کمیته پزشکان سودان، شمار کشته های غیر نظامی در جریان درگیری ها را ۱۴۴ نفر و شمار زخمی های نظامی و غیرنظامی را یک هزار و ۴۰۹ نفر اعلام کرده است.

درگیری‌های مسلحانه در سودان از صبح روز شنبه میان نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سرقدرت آغاز شده و میانجیگری‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن و نشستن طرف‌های درگیر بر سر میز گفت‌ وگوها تاکنون ثمری نداشته است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها