کد خبر 149915

تجارت روسیه و چین به بالاترین رقم خود رسید

داده‌های گمرک چین نشان می‌دهد که تجارت دوجانبه پکن و مسکو به رشد خود ادامه داده و صادرات و واردات آن‌ها در ماه مارس به طور قابل توجهی نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

تجارت روسیه و چین به بالاترین رقم خود رسید

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، داده‌های گمرک چین نشان می‌دهد که تجارت دوجانبه پکن و مسکو به رشد خود ادامه داده و صادرات و واردات آن‌ها در ماه مارس به طور قابل توجهی نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

بر اساس گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد، صادرات چین به روسیه نسبت به مدت مشابه سال قبل 136 درصد افزایش یافت در حالی که واردات از این کشور 40.5 درصد شاهد افزایش بود.

صادرات کلی خودرو، فولاد، پوشاک و پلاستیک چین به روسیه و سایر کشورها در ماه مارس به شدت افزایش یافت. آمارها همچنین نشان می‌دهد که واردات زغال سنگ پکن طی ماه گذشته میلادی بیش از دو برابر شد و به بالاترین رقم خود در سه سال گذشته رسید.

بنا بر این گزارش، واردات نفت چین نیز 22.5 درصد، سنگ آهن 14.8 درصد و دانه سویا 7.9 درصد افزایش یافت.

این در حالی بود که تجارت چین با روسیه در سال 2022 به بالاترین رقم خود رسید و در بحبوحه تحریم‌های غرب علیه مسکو نزدیک به یک سوم رشد کرد.

بر اساس نتایج سه ماهه اول منتشر شده در ماه جاری میلادی، تجارت دوجانبه سالانه در مسیر رسیدن به 200 میلیارد دلار در سال 2023 قرار دارد.

آمارهای رسمی نشان می دهد که روسیه در بین 20 شریک بزرگ چین از نظر رشد تجارت در سال 2022 پیشتاز بوده است.

چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت روسیه با هند رقابت می کند و به عنوان بزرگترین واردکننده محصولات کشاورزی روسیه از اتحادیه اروپا پیشی گرفته است.

واردات نفت چین از روسیه از طریق دریا به بالاترین حد خود رسیده چرا که پالایشگاه‌ها از قیمت‌های ارزان در بحبوحه افزایش تقاضای سوخت داخلی و پس از لغو محدودیت‌های کرونایی استفاده می‌کنند.

ارسال نظر

تازه ها