کد خبر 149423

معرفی کاندیداهای انتخابات ترکیه از جانب 26 حزب سیاسی

«احمد ینر» رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که ۲۶ حزب سیاسی فهرست نهایی نامزدهای خود را برای حضور در بیست و هشتمین دوره انتخابات پارلمانی این کشور معرفی کردند.

معرفی کاندیداهای انتخابات ترکیه از جانب 26 حزب سیاسی

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، برای حضور در بیست و هشتمین دوره انتخابات پارلمانی و نشستن بر ۶۰۰ کرسی مجلس ملی ترکیه، ۳۶ حزب واجد شرایط حضور در رقابت بودند که تا پایان مهلت قانونی در روز جاری، ۲۶ حزب نامزدهای خود را معرفی کرده و ۱۰ حزب نیز نامزدی معرفی نکردند.

شبکه خبری تی. آر. تی خبر به نقل از رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که این شورا فهرست نامزدهای معرفی شده را بر شرایط مندرج در مواد ۱۳، ۱۴، ۱۵ و ۱۶ قانون انتخابات پارلمانی مطابقت داده و نظر نهایی خود را تا روز سه‌شنبه ۱۱ آوریل(۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۲) اعلام خواهد کرد و در صورت وجود نواقص، به احزاب سیاسی مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد.

وی بیان کرد: برای حضور در رقابت انتخابات پارلمانی ترکیه حزب اتحاد عدالت، حزب عدالت، حزب عدالت و توسعه، حزب مام میهن، حزب ترکیه مستقل، حزب اتحاد بزرگ، حزب ترکیه بزرگ، حزب جمهوری خواه خلق، حزب جوان، حزب اتحاد قدرت، حزب حقوق و آزادی‌ها، حزب رهایی خلق، حزب نیک(خوب)، حزب مملکت، حزب ملت، حزب حرکت ملی، حزب راه ملی، حزب چپ، حزب کارگران ترکیه، جنبش کمونیست ترکیه، حزب کمونیست ترکیه، حزب وطن، حزب دوباره رفاه، حزب نوآوری، حزب سبزها و آینده چپ نامزد معرفی کرده‌اند.

بررسی فهرست نامزهای انتخابات ترکیه نشان می دهد که ۱۶ نفر از اعضای کابینه اردوغان در شهرهای مختلف این کشور نامزد انتخابات پارلمانی شده‌اند و حزب نیک(خوب) نیز در ۹ استان از ۸۱ استان این کشور نامزدی معرفی نکرده است.

همچنین در این رقابت‌های انتخاباتی حزب کُردی دموکراتیک خلق‌ها نیز که در مجلس کنونی ترکیه ۶۷ کرسی دارد و پس از حزب حاکم عدالت و توسعه و جمهوری خواه خلق، سومین حزب بزرگ حاضر در پارلمان این کشور به شمار می رود، به خاطر بیم از انحلال، فهرست انتخاباتی خود را در قالب حزب چپ و سبزها معرفی کرده است تا در صورت انحلال، کرسی‌های مجلس مناطق کردنشین ترکیه را از دست ندهد.

به گزارش ایرنا، در انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه که در روز ۱۴ ماه می ۲۰۲۳(۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد، در مجموع ۶۴ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۲۸۵ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که سه میلیون و ۲۸۶ هزار و ۲۵۸ نفر از آنها در خارج از کشور ترکیه به سر می برند.

شورای عالی انتخابات ترکیه از پیش بینی ۱۹۵ هزار و ۷۰۵ صندوق برای اخذ آرای این دو انتخابات حساس خبر داد و اعلام کرد: در این دوره از انتخابات حد نصاب ورود به مجلس که با آخرین تغییر در قانون انتخابات از ۱۰ درصد به هفت درصد کاهش یافته، اعمال خواهد شد و بر اساس این قانون، تعداد نمایندگانی که هر یک از احزاب سیاسی وارد مجلس خواهند کرد، بر اساس تعداد آرای معتبر در هر حوزه انتخابیه خواهد بود.

این نهاد همچنین با اشاره به برنامه ریزی برای اخذ آرای سه میلیون و ۲۸۶ هزار و ۲۵۸ نفر از اتباع ترکیه ای ساکن در خارج از این کشور اعلام کرد: روند اخذ رای در ۷۵ کشور و نمایندگی سیاسی خارجی ترکیه و در ۱۵۶ نقطه از روز پنجشنبه ۲۷ آوریل ۲۰۲۳ در دروازه های گمرک و نمایندگی‌های خارج از کشور آغاز خواهد شد.

بر اساس قوانین، همه فرایند برگزاری انتخابات ترکیه توسط شورای عالی انتخابات این کشور مدیریت می‌شود و بر این اساس، ۶۴ میلیون واجد شرایط رای دادن در ترکیه، برای انتخاب سیزدهمین رئیس جمهور و ۶۰۰ نماینده بیست و هشتمین دوره پارلمان این کشور، پای صندوق‌های رای می‌روند.

انتخابات حساس پیش رو، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ترکیه و دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی و بیست و هشتمین دوره انتخابات مجلس این کشور محسوب می‌شود.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و منتخبان مردم در مجلس ترکیه نیز که ۶۰۰ عضو دارد، در مدت پنج سال بر کرسی می‌نشینند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها