کد خبر 149062

اوپک تولید خود را روزانه 1 میلیون و 600 هزار بشکه کاهش داد

کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس (JMMC) ضمن تأکید بر پایبندی به برنامه کاهش عرضه روزانه ۲ میلیون بشکه‌ای از یک کاهش داوطلبانه روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه‌ای از ماه مه خبر داد.

اوپک تولید خود را روزانه 1 میلیون و 600 هزار بشکه کاهش داد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، چهل‌ و هشتمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق ائتلاف تولیدکنندگان عضو اوپک و غیراوپک (اوپک‌پلاس) امروز (دوشنبه، ۱۴ فروردین‌ماه) از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد.

کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس ضمن بررسی داده‌های تولید نفت خام در ماه‌های ژانویه و فوریه ۲۰۲۳ بر پایبندی کل اعضای اوپک‌پلاس به توافقنامه همکاری و سازوکار جبران تخطی‌ها تأکید کردند.

کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس ضمن تأکید بر پایبندی به توافقنامه همکاری (DoC) و تصمیم کاهش عرضه روزانه ۲ میلیون بشکه‌ای در سی‌ و سومین نشست وزارتی اوپک‌پلاس (پنجم اکتبر، دوم مهرماه ۱۴۰۱)، از اعضا خواست به سهمیه‌های تولید و سازوکار جبران تخطی‌ها پایبند باشند.

این نشست همچنین به تعدیل داوطلبانه کشورهای عضو ائتلاف طی دوم آوریل ۲۰۲۳ (یکشنبه، ۱۳ فروردین‌ماه) اشاره کرد.

بر این اساس، عربستان سعودی روزانه ۵۰۰ هزار بشکه، عراق روزانه ۲۱۱ هزار بشکه، امارات متحده عربی روزانه ۱۴۴ هزار بشکه، کویت روزانه ۱۲۸ هزار بشکه، قزاقستان روزانه ۷۸ هزار بشکه، الجزایر روزانه ۴۸ هزار بشکه، عمان روزانه ۴۰ هزار بشکه و گابن روزانه ۸ هزار بشکه از ماه مه تا پایان سال ۲۰۲۳ از تولید خود می‌کاهند.

این ارقام افزون بر برنامه کاهش تولید روزانه ۲ میلیون بشکه‌ای پیشین خواهد بود که در سی‌وسومین نشست وزارتی وزیران اوپک‌پلاس تصمیم‌گیری شد.

موارد بالا افزون بر کاهش تولید داوطلبانه روزانه ۵۰۰ هزار بشکه‌ای روسیه تا پایان سال ۲۰۲۳ خواهد بود که از میانگین سطوح تولید برآوردشده از سوی منابع ثانویه برای ماه فوریه ۲۰۲۳ محاسبه شده است.

بر این اساس، مجموع کاهش تولید داوطلبانه کشورهای یادشده به یک میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

این نشست یادآور شد که این یک اقدام پیشگیرانه با هدف حمایت از ثبات بازار نفت است. کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس از دبیرخانه اوپک برای کمک به این نشست تشکر کرد.

چهل‌ و نهمین نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس چهارم ژوئن ۲۰۲۳ (۱۴ خردادماه ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها