کد خبر 149061

واکنش روسیه به خبر پیوستن فنلاند به ناتو

وزارت خارجه روسیه در واکنش به این اقدام اعلام کرد: در صورت استقرار نیروها و سایر تجهیزات اضافی توسط ناتو در فنلاند، روسیه اقدامات بیشتری را برای تضمین امنیت نظامی انجام خواهد داد.

واکنش روسیه به خبر پیوستن فنلاند به ناتو

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شبکه تلویزیونی NRK نروژ به نقل از منابع گزارش داد که فنلاند در ۴ آوریل به عضویت رسمی ناتو در می آید.

ایسنا به نقل از اسپوتنیک: به گفته این شبکه تلویزیونی، پرچم فنلاند روز سه شنبه در مقر ناتو در بروکسل به احترام ورود این کشور به این ائتلاف برافراشته خواهد شد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت فنلاند در ۴ آوریل رسما به ناتو می‌پیوندد و پرچم این کشور در مقر ناتو در بروکسل برافراشته خواهد شد. استولتنبرگ پیش از نشست وزیران در بروکسل به خبرنگاران گفت: «این یک هفته تاریخی است. فردا، ما از فنلاند به عنوان سی و یکمین عضو ناتو استقبال خواهیم کرد. "

دفتر ریاست‌جمهوری فنلاند نیز تایید کرد که این کشور فردا به عضویت ناتو در خواهد آمد.

دبیرکل ناتو روز جمعه گفته بود  پس از تصویب الحاق فنلاند به ائتلاف نظامی غرب از سوی ترکیه، این کشور بزودی رسماً به عضویت ناتو پذیرفته خواهد شد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: همه ۳۰ متحد ناتو اکنون پروتکل الحاق را تصویب کرده‌اند.

این اقدام به دهه‌ها بی‌طرفی فنلاند در قبال ناتو پایان می‌دهد.

فنلاند با روسیه مرز مشترک دارد. دولت فنلاند در بیانیه‌ای پس از رای‌گیری ترکیه اعلام کرد که پیوستن به این ائتلاف باعث تقویت امنیت این کشور و بهبود ثبات و امنیت در منطقه می‌شود.

وزارت خارجه روسیه در واکنش به این اقدام اعلام کرد: در صورت استقرار نیروها و سایر تجهیزات اضافی توسط ناتو در فنلاند، روسیه اقدامات بیشتری را برای تضمین امنیت نظامی انجام خواهد داد .

الکساندر گروشکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه پتانسیل نظامی خود را در جهت غربی و شمال غربی در واکنش به پیوستن فنلاند به ناتو تقویت خواهد کرد. بخشی از اقدامات قبلا اعلام شده است.

استولتنبرگ همچنین گفت که وزرای خارجه ناتو در نشستی که از ۴ تا ۵ آوریل برگزار می شود، برنامه حمایت چند ساله از اوکراین را بررسی خواهند کرد.

او تاکید کرد: حمایت ما برای مدت طولانی است، بنابراین من انتظار دارم که وزرا با شروع کار بر روی توسعه یک برنامه چند ساله [حمایت] از اوکراین موافقت کنند. ناتو می خواهد با اوکراین نه تنها در مورد حمایت فوری نظامی، بلکه اصلاحات، مبارزه با فساد و حقوق اقلیت های ملی نیز گفتگو کند.

ارسال نظر

تازه ها