کد خبر 149052

نیمی از هدفگذاری ترانزیت کالا در سال ۱۴۰۱ محقق شد

بر اساس گزارش، درحالی معاون وزیر راه و شهرسازی سال گذشته از هدفگذاری ۲۰ میلیون تن ترانزیت کالا خبر داده بود که وی از تحقق ۱۰.۸ میلیون تن ترانزیت کالا در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

نیمی از هدفگذاری ترانزیت کالا در سال ۱۴۰۱ محقق شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شهریار افندی زاده با یادآوری این‌که سال 1401 مجموعاً 10.8 میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی از کشور ترانزیت شد، اظهار کرد: از این میزان سهم کالای نفتی و غیرنفتی  به ترتیب 8.3  و 2.5 میلیون تن بوده است.

وی افزود: با توجه به عملکرد 7.5 میلیون تنی ترانزیت کالای غیرنفتی سال گذشته، ترانزیت این نوع کالا رشد 10.7 درصدی در سال 1401 داشته است.

وی تصریح کرد: در راستای فعال‌سازی و رونق بخشی به کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب در نشست سه جانبه‌ای در شهریور سال قبل فی‌مابین مقامات عالی رتبه کشورمان و فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو ضمن هدف‌گذاری تحقق ترانزیت 15 میلیون تن کالا از این کریدور در تا سال 2030میلادی توافقاتی در زمینه تقویت همکاری سه کشور در سرمایه‌گذاری و تأمین مالی مشترک تکمیل و توسعه زیرساخت‌های کلیدی و بهره برداری از آن‌ها به ویژه احداث خط ریلی رشت-آستارا، تسهیل در ترددهای مرزی کالا و افزایش کیفیت و کمیت این ترددها حاصل شد که اجرایی شدن آن‌ها در دست پیگیری است. 

وی بیان کرد:‌ با توجه به حداقل ظرفیت فعلی کشور جهت ترانزیت 10 میلیون تن کالا به صورت ترکیبی در کریدور شمال- جنوب، توافقی با طرف روسی جهت بهره‌گیری کامل از این ظرفیت در سال 2033 میلادی حاصل شده که اجرای آن در دست انجام است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که الحاق رسمی ایران به سازمان همکاری شانگهای و ایجاد ظرفیت‌های قابل توجهی جهت نقش آفرینی ترانزیتی کشور در چارچوب این سازمان با همکاری کشورهای عضو  یکی از رویدادهای مهم سال گذشته بود، گفت: با این رویکرد، به ابتکار کشورمان و در مدت زمان کوتاهی پس از برگزاری نشست سران شانگهاینخستین نشست شش جانبه وزرای حمل و نقل ایران و کشورهای آسیای میانه بعلاوه روسیه و آذربایجان با موضوع توسعه همکاری‌های ترانزیتی در مهرماه 1401 در تهران برگزار و تدوین برنامه عمل کوتاه مدت تقویت همکاری‌های ترانزیتی، ایجاد سازوکاری برای مدیریت واحد کریدورهای ترانزیتی فی‌مابین کشورهای عضو و هدفگذاری تحقق 20 میلیون تن ترانزیت سالانه فی مابین ایران و کشورهای آسیای میانه، به عنوان پهنه ای با  نقش و اهمیت بسیار  بالا در ترانزیت شرقی- غربی و شمالی-جنوبی به ویژه پس از تحولات اخیر منطقه ای و بین المللی، به تصویب اعضا رسید. 

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم از سوی مقام معظم رهبری در شهریور 1401 و بند 10 ابلاغیه معظم له در خصوص فعال‌سازی مزیت‌های جغرافیایی-سیاسی و تبدیل جمهوری اسلامی ایران به مرکز مبادلات حمل و نقل را به عنوان رویکردی تکامل یافته به مقوله ترانزیت در کشور برشمرد و افزود: نگرش نوین به ترانزیت، در هم تنیدگی حداکثری آن با لجستیک و تجارت و در یک بیان کلی،  توجه به نقش بی بدیل ترانزیت و کشورهای ترانزیتی در زنجیره‌های تأمین منطقه‌ای و جهانی است، که این رویکرد در مناسبات حمل و نقلی و ترانزیتی وزارت راه و شهرسازی با کشورهای هدف، در اولویت قرار دارد. 

افندی زاده اضافه کرد: امسال موضوع ترانزیت و  نقش آفرینی در برنامه‌های کلان  نظیر کمربند و راه چین، سازمان شانگهای، سازمان همکاری اقتصادی اکو و  اتحادیه اقتصادی اوراسیا از اولویت‌های اصلی وزارت راه و شهرسازی در توسعه مناسبات حمل و نقلی با کشورهای هدف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

وی اظهار کرد: در کارگروه روان سازی و توسعه ترانزیت به عنوان بازوی تخصصی شورا عالی ترابری که پس از چندین سال مجدداً فعالیت خود را با حضور اعضای آن آغاز کرده، تلاش می‌شود با اتخاذ تصمیمات و مواضع هوشمندانه، آگاهانه و به موقع در روابط منطقه‌ای و بین المللی حمل و نقلی، در حوزه داخلی نیز، موانع تسریع و تسهیل ترانزیت و  مشکلات کسب و کار فعالان در این حوزه  شناسایی و با هم افزایی ملّی، این موانع و مشکلات برطرف شوند.

به گزارش تسنیم، افندی‌زاده با اوایل شهریور ماه سال گذشته از هدفگذاری 20 میلیون ترانزیت طی سال 1401 خبر داده و با بیان این‌که برای دستیابی به این هدف برنامه‌های مختلفی از جمله توافقنامه‌های متعدد با کشورهای منطقه در دست اجراست، گفته بود: سالانه حدود 60 میلیون تن کالا از طریق چین وارد کشورهای اروپایی می‌شود و با توجه به موقعیت ایران که هم در کریدور شمال به جنوب و هم در کریدور شرق به غرب قرار دارد، کشورمان می‌تواند مسیر مناسبی برای جابجایی این کالاها باشد.

وی افزود: با توجه به اتفاقات اخیر کشور روسیه می‌توانیم 30 میلیون تن ترانزیت هم در کریدور شمل- جنوب  داشته باشیم و وزارت راه وشهرسازی برنامه منسجمی با سه محور اساسی در این خصوص تنظیم کرده تا به این مقدار در سال 1401 برسیم و  آن را تا سال‌های آتی افزایش دهیم.

افندی‌زاده اولین موضوع را تقویت زیرساخت‌ها دانست و گفت: کریدور شمال- جنوب سه محور اساسی دارد که محور اول ار بندرعباس آغاز می‌شود و به رشت، آستارا و پس از آن از طریق آذربایجان به روسیه و بعد از آن به شمال اروپا می‌رسد.

وی ادامه داد: مسیر رشت-آستارا با حدود 162 کیلومتر حلقه مهم این کریدور است و به یک میلیارد یورو برای تکمیل نیاز دارد که باید از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و یا توافق با سایر کشورها تامین شود.در همین راستا تفاهمی با کشورهای روسیه و آذربایجان انجام شده تا این حلقه هرچه سریع‌تر تکمیل شود.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که کریدور دوم از اینچه برون به گرمسار است که برقی کردن آن هم در موافقت‌نامه با روسیه عملیاتی شده است، گفت:  طی توافق اخیر با مسکو 10 میلیون تن ترانزیت از طریق خط ریلی با روسیه انجام خواهد شد. محور بعدی چابهار به زاهدان است و در محور شرق به غرب نیز ظرفیت‌های بالایی برای جذب ترانزیت وجود دارد./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها