کد خبر 149027

نرخ سود بین بانکی به ۲۳.۳۶ درصد رسید

نرخ سود بین بانکی در نهم فروردین ماه با افزایش نسبت به هفته های پایانی سال گذشته به ۲۳.۳۶ درصد رسیده است.

نرخ سود بین بانکی به ۲۳.۳۶ درصد رسید

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، طبق گزارش جدید بانک مرکزی از تغییرات نرخ سود بین بانکی، این نرخ در هفته منتهی به نهم فروردین ماه سال 1402 با افزایشی 0.22 واحد درصدی نسبت به آخرین هفته اسفند ماه سال گذشته همراه بوده و به 23.36 درصد رسیده است.

14020114113247669273224410

روند صعودی نرخ بهره بین بانکی از بهمن ماه سال گذشته آغاز شد؛ از هفته منتهی به 30 آذرماه، نرخ سود بین‌بانکی وارد کانال 21درصدی شده و تا هفته منتهی به 19 بهمن ماه در همین کانال در نوسان بود ولی از 26 بهمن ماه این نرخ رکورد جدیدی در کانال 22درصدی به ثبت رساند و حالا این نرخ در کانال 23 درصدی در نوسان است.

بانک مرکزی در واکنش به افزایش نرخ سود بین بانکی، کریدور این نرخ را که پیش از این از 14 تا 22 درصد بود را به 17 تا 24 درصد افزایش داد. نرخ بهره بین بانکی اما بار دیگر به سقف کریدور جدید خود نزدیک می‌شود و باید دید که بانک مرکزی اجازه شکسته شدن این سقف را خواهد داد یا نه.

نرخ سود بین‌بانکی چیست؟

ممکن است بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبه‌رو شوند. اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، باید از طریق وام گرفتن آن را جبران کند تا به حالت تعادل برسد. برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به‌نام بازار بین‌‌بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند. اکثر وام‌های بین‌بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای یا کمتر دارند. وام‌دهی بانک‌ها به یکدیگر بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین‌بانکی گفته می‌شود.

ارسال نظر

تازه ها