کد خبر 148258

اعتراضات پاریس به خشونت کشیده شد

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه پس از اینکه تصمیم وی برای پیشبرد اصلاحات مناقشه‌ برانگیر حقوق بازنشستگی بدون رأی‌گیری باعث ناآرامی‌های خشونت‌آمیز یک شبه شد، با جدی‌ترین چالش برای قدرت خود از زمان اعتراضات موسوم به جلیقه زردها مواجه شد.

اعتراضات پاریس به خشونت کشیده شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، در جریان تظاهرات‌ مسالمت‌آمیز که چندین هزار نفر در آن شرکت داشتند، خودروها در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه در شب گذشته به آتش کشیده شده و صدها نفر از معترضان توسط نیروهای پلیس بازداشت شدند.

هزاران نفر از مردم خشمگین فرانسه پس از اینکه الیزابت بورن نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد که با استفاده از ماده ۴۹.۳ (یک بند ویژه در قانون اساسی فرانسه)، لایحه اصلاح حقوق بازنشستگی را بدون گرفتن رأی نمایندگان مجلس این کشور به تصویب رسانده‌اند، در پاریس تظاهرات کردند.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه روز پنجشنبه تصمیم گرفت تا لایحه افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال مورد نظرش را با دور زدن مجلس فرانسه و با اجرای ماده ۴۹.۳ که یک بند ویژه در قانون اساسی فرانسه است، بدون رای گیری در مجلس به تصویب برساند.

در حالی که اتحادیه‌های کارگری از کارگران خواسته یودند تا به کار خود ادامه دهند، کارگران روز جمعه برای مدت کوتاهی جاده کمربندی پاریس را مسدود کردند.

ژان لوک ملانشون، رهبر چپ تندرو مخالفان دولت گفت: یک اتفاق اساسی افتاده و آن این است که بلافاصله بسیج خودجوش در سراسر کشور رخ داد.

براساس بازنگری اساسی در سن بازنشستگی، دولت فرانسه قصد دارد سن بازنشستگی را با ۲ سال افزایش به ۶۴ سال برساند و دولت می‌گوید برای اطمینان از عدم فروپاشی سیستم این یک اقدام ضروری است.

فرانسوی‌ها عمیقاً بر حفظ سن رسمی بازنشستگی در ۶۲ سال تاکید دارند که در بین کشورهای OECD پایین‌ترین سن است.

نظرسنجی ها نشان می‌دهد که بیش از هشت نفر از هر ۱۰ نفر از تصمیم دولت برای حذف رای در پارلمان ناراضی هستند و ۶۵ درصد خواهان ادامه اعتصابات و اعتراضات هستند.

اتحاد گسترده‌ای از اتحادیه‌های اصلی فرانسه می‌گوید که به بسیج خود برای تلاش و تحمیل یک چرخش بر روی تغییرات ادامه خواهند داد.

اتحادیه‌های معلمان برای هفته آینده خواستار اعتصاباتی شده اند که می‌تواند باعث اختلال در امتحانات نمادین دوره کارشناسی دبیرستان شود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها