کد خبر 148094

امضای تفاهم نامه مشترک همکاری اقتصادی ایران و عراق

تفاهم نامه مشترک همکاری اقتصادی ایران و عراق با محورهای حمل و نقل، تجارت، نیرو، برق، گاز، آب و تعاملات بانکی و مالی امضا شد.

امضای تفاهم نامه مشترک همکاری اقتصادی ایران و عراق

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در نشست خبری مشترک وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و وزیر تجارت عراق سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد کشورمان گفت: در پنجمین نشست کمیسیون مشترک ایران و عراق، تفاهمات راهگشایی در حوزه حمل و نقل، تجارت، نیرو، برق، گاز، آب و همچنین در حوزه های تعاملات بانکی و مالی بین دو کشور به امضا رسید.

وی افزود: تعاملات فرهنگی و اقتصادی ایران و عراق در بستر تاریخی، بسیار مثبت بوده است. پس از اسلام نیز این روند مثبت و رو به جلو ادامه داشت. در دوره معاصر نیز گره خوردن امنیت، موضوعات مشترک فرهنگی و مذهبی از عوامل موثر توسعه روابط دو کشور بوده است.
خاندوزی ادامه داد، ایران تمامی پشتیبانی خود برای "عراق یکپارچه" را به‌کار گرفته است.
وزیر اقتصاد گفت: افزایش 20 درصدی تجارت ایران و عراق در یازده ماه گذشته و رفت و آمد بیش از 7 میلیون نفر به عنوان مسافر و زائر نشانه هایی از توسعه بیش از پیش روابط اقتصادی دو کشور است.

خاندوزی تاکید کرد، دیپلماسی همسایگی دولت سیزدهم و سیاست دولت اقای سودانی نخست وزیر محترم دولت عراق اشتراکاتی زیادی دارد، بر این اساس امیدواریم گامهایی که در گذشته باید برداشته میشد با سرعت بیشتر و زمان کوتاه تر برداشته شود.

وزیر اقتصاد کشورمان گفت: ایران از بازگشت عراق به جایگاه منطقه ای خود حمایت می‌کند و از نقش آفرینی این کشور در مذاکرات منطقه ای تشکر و قدردانی میکنیم.

ارسال نظر

تازه ها