کد خبر 147990

فعالیت 36 حزب قانونی در انتخابات آتی ترکیه

رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که در بیست و هشتمین دوره انتخابات پارلمانی و سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، ۳۶ حزب فعال و قانونی این کشور رقابت می‌کنند.

فعالیت 36 حزب قانونی در انتخابات آتی ترکیه

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، احمد ینر روز شنبه در مصاحبه با خبرنگاران، حزب اتحاد عدالت، حزب عدالت، حزب عدالت و توسعه، حزب میهن(وطن)، حزب ترکیه مستقل، حزب اتحاد بزرگ، حزب ترکیه بزرگ، حزب جمهوری خواه خلق، حزب دموکراسی و جهش، حزب چپ دموکراتیک، حزب دموکرات، حزب کارگر، حزب آینده، حزب جوانان، حزب اتحاد قدرت، حزب حقوق و آزادی‌ها و حزب آزادی خلق را از جمله احزاب مجاز و قانونی حاضر در رقابت انتخاباتی ترکیه ذکر کرد.

وی حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب آزادی، حزب نیک(خوب)، حزب کشور، حزب ملت، حزب جنبش ملی، حزب راه ملی، حزب سعادت، حزب چپ، حزب تغییر ترکیه، حزب کارگران ترکیه، جنبش کمونیست ترکیه، حزب کمونیست ترکیه، حزب وطن، حزب دوباره رفاه، حزب نوآوری، حزب ترکیه نوین، حزب سبزها، حزب آینده چپ و حزب پیروزی را نیز از جمله دیگر احزاب حاضر در انتخابات پیش روی ترکیه اعلام کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی تی.آر.تی خبر، رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه همچنین اعلام کرد: انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی در روز ۱۴ ماه می ۲۰۲۳(۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد و روند اخذ آرای مردم نیز از ساعت ۰۸:۰۰ آغاز و در ساعت ۱۷:۰۰ همان روز به پایان می رسد.

وی اظهار کرد: بر اساس تقویم انتخاباتی، احزابی که به شکل ائتلافی وارد رقابت انتخابات می‌شوند، باید پروتکل امضا شده ائتلاف را در تاریخ ۱۱ تا ۱۷ مارس(۲۰ تا ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۱) به شورای عالی انتخابات ترکیه تحویل دهند.

ینر، از نهایی شدن لیست نامزدهای ریاست جمهوری در تاریخ ۲ آوریل ۲۰۲۳(۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۲) و نهایی شدن فهرست نامزدهای انتخابات پارلمانی در تاریخ ۶ تا ۱۰ آوریل ۲۰۲۳(۱۷ تا ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۲) خبر داد و افزود: با اعلام فهرست نهایی نامزدهای نمایندگی مجلس، دوره تبلیغات آنها آغاز می‌شود.

وی اضافه کرد: برای اخذ آرای کسانی که به دلیل زلزله مجبور به نقل مکان به شهری دیگر شده‌اند، با حکم ریاست جمهوری هماهنگی‌های لازم انجام خواهد شد.

شبکه تلویزیونی تی.آر.تی خبر همچنین امروز اعلام کرد که اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز وعده تشکیل یک سازمان قوی برای محافظت از صندوق های رای داده است تا جلوی تخلفات احتمالی در روز انتخابات را بگیرد.

به نوشته این رسانه، اردوغان همچنین مدعی شده است که حزب و شخص وی در انتخابات پیش رو «بدون شک یک بار دیگر» به پیروزی خواهند رسید.

رئیس جمهور ترکیه روز گذشته بر اساس اصل ۱۱۶ قانون اساسی این کشور، فرمان برگزاری انتخابات همزمان پارلمانی و ریاست جمهوری را در تاریخ ۱۴ ماه مِی ۲۰۲۳(۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) امضا کرد.

فرمان برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و بیست و هشتمین دوره انتخابات پارلمانی ترکیه امروز در روزنامه رسمی این کشور منتشر شد و به این طریق روند دو ماهه برگزاری انتخابات در ترکیه آغاز شد.

بر اساس قوانین، همه فرایند برگزاری انتخابات ترکیه توسط شورای عالی انتخابات این کشور مدیریت می‌شود و بر این اساس، ۶۴ میلیون واجد شرایط رای دادن در ترکیه، برای انتخاب سیزدهمین رئیس جمهور و ۶۰۰ نماینده بیست و هشتمین دوره پارلمان این کشور، پای صندوق‌های رای می‌روند.

انتخابات حساس پیش رو، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ترکیه و دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی و بیست و هشتمین دوره انتخابات مجلس این کشور محسوب می‌شود.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و منتخبان مردم در مجلس ترکیه نیز که ۶۰۰ عضو دارد، در مدت پنج سال بر کرسی می‌نشینند.

تاکنون اردوغان از سوی ائتلاف جمهور شامل حزب حاکم عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه معرفی شده و احزاب مخالف اردوغان شامل احزاب ائتلاف ملت که تحت عنوان میز ششگانه گردهم آمده‌اند، کمال قلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق را به عنوان نامزد نهایی اپوزیسیون و رقیب وی معرفی کرده‌اند.

با توجه به زمان کم باقی مانده تا انتخابات و صف آرایی موافقان و مخالفان دولت و حزب حاکم ترکیه، به نظر می رسد که انتخابات پیش رو با نامزدهای کم تعداد شکل برگزار خواهد شد و رقابت اصلی نیز بین اردوغان و قلیچداراوغلو خواهد بود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها