کد خبر 147910

آمریکا ۳۹ نهاد متعلق یک شبکه مهم «بانکداری سوری» را تحریم کرد

دولت آمریکا در راستای سیاست دوگانه دیپلماسی و فشار خود، تحریم های جدید به بهانه ارتباط با بخش پتروشیمی و هواپیماسازی ایران علیه ۴۵ شرکت و یک فرد اعمال کرد.

آمریکا ۳۹ نهاد متعلق یک شبکه مهم «بانکداری سوری» را تحریم کرد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت خزانه داری آمریکا روز  پنجشنبه به وقت محلی در بیانیه نخست خود  اعلام کرد که دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا  امروز ۳۹ نهاد متعلق یک شبکه مهم «بانکداری سوری» را تحریم کرد. این شرکت ها یکی از چندین سیستم مالی غیرقانونی نهادهای تحریم شده ایرانی، مانند شرکت بازرگانی صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت پتروشیمی تریلیانس است که  دسترسی آنها به سیستم مالی بین المللی را فراهم و تجارت این شرکتهای تحریم شده ایرانی با مشتریان خارجی را  تسهیل می کنند.

والی آدیمو، معاون وزیر خزانه داری آمریکا مدعی شد : ایران شبکه های پیچیده فرار از تحریم ها را ایجاد کرده است که در آن خریداران خارجی، صرافی ها و ده ها شرکت سوری به طور مشترک به نهادهای تحریم شده ایرانی برای ادامه تجارت کمک می کنند.

این مقام آمریکایی تصریح کرد: اقدام امروز نشان‌دهنده تعهد آمریکا به اجرای تحریم‌ها و توانایی ما برای  اختلال در شبکه‌های مالی خارجی و پولشویی ایران است.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه دیگری نیز اعلام کرد پنج شرکت مستقر در چین و یک نفر را به دلیل حمایت از  تلاش های ایران برای خرید  قطعات پهپاد تحریم کرده است.

به گزارش ایرنا،وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی نیز در بیانیه ای اعلام کرد: امروز، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری چندین مقام و نهاد حکومت ایران، از جمله دو مقام ارشد در سیستم زندان این کشور را که مسئول نقض جدی حقوق بشر علیه زنان و دختران بوده اند، تحریم می کند.

در این بیانیه ادعا شده است: دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری همچنین فرمانده ارشد ارتش ایران و یکی از رهبران عالی رتبه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین یک مقام ایرانی که در مسدود کردن دسترسی به اینترنت در ایران نقش محوری داشته است را تحریم می کند. در نهایت، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری، سه شرکت ایرانی و مدیران آنها را به دلیل ممکن ساختن سرکوب خشونت آمیز معترضان مسالمت آمیز توسط نیروهای انتظامی ایران را را تحریم می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد: این دهمین دور تحریم های وزارت خزانه‌داری آمریکا است که از آغاز اعتراضات سراسری در سپتامبر ۲۰۲۲، حکومت ایران را به دلیل سرکوب معترضان مسالمت‌آمیز و محروم کردن مردم ایران از دسترسی به اینترنت جهانی هدف قرار می‌دهد.

بر اساس این بیانیه، شرکت انطباق گستر سپهر، موسسه ناجی پارس امین و شرکت ناجی پاس به بهانه ارتباط با نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

اسامی ۸ فرد جدید نیز به بهانه‌های مختلف از جمله ارتباط با این شرکت ها، ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه به فهرست سیاه وزارت خزانه داری آمریکا اضافه شده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در تداوم سیاست فشار حداکثری کشورش علیه ایران همسو با ادعای دیپلماسی در قبال تهران، تهدید کرده بود  که نهادهایی که تجارت نفت و پتروشیمی ایران را تسهیل کنند، تحریم خواهند شد.

وزارت خارجه آمریکا به نقل از آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور اعلام کرد: آمریکا متعهد به کاهش قابل توجه صادرات انرژی ایران است و نهادهایی که تجارت نفت و پتروشیمی ایران را تسهیل می کنند، تحریم خواهد کرد.

بلینکن افزود: ما از اقدام علیه کسانی که سعی در دور زدن تحریم های آمریکا دارند دریغ نخواهیم کرد و به اعمال تحریم علیه ایران ادامه خواهیم داد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها