کد خبر 147839

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از تدابیر برجامی ایران

سفیر و نماینده دائم اتحادیه اروپا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، بدون اشاره به اینکه اقدامات غیر قانونی کدام طرف منجر به وضع موجود در اجرای برجام شده است، تعهد بروکسل به اجرای این توافق و نگرانی درباره تدابیر جبرانی ایران تحت برجام را تکرار کرد.

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از تدابیر برجامی ایران

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اشتفن کلمنت عصر چهارشنبه با ایراد سخنانی در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد ادعا کرد: اتحادیه اروپا به عنوان یک اولویت امنیتی کلیدی به سرمایه گذاری دیپلماتیک و سیاسی برای ازسرگیری اجرای محدودیت‌های لازم برای برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که ایران به سلاح هسته ای دست پیدا نمی کند.

وی با چشم‌پوشی از تهدید زرادخانه‌های مملو از کلاهک‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت جهانی مدعی شد: خطر بحران منع اشاعه هسته‌ای در منطقه، در نتیجه تشدید اقدامات هسته ای ایران بیشتر شده است.

او با بیان این ادعا که اتحادیه اروپا همچنان به برجام متعهد است مدعی شد: متاسفیم که علیرغم حمایت سیاسی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی برای ازسرگیری اجرای کامل برجام، از جمله مذاکرات وین که توسط نماینده عالی اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام تسهیل شد، ایران تصمیمات لازم را نگرفت و اقدامات لازم را انجام نداد. برعکس، همچنان به افزایش چشمگیر برنامه هسته ای خود ادامه می دهد.

به گزارش ایرنا، ایران دو سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت تا توازن در اجرای این توافق را برقرار کند.  جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده که تدابیر صورت گرفته برگشت پذیر بوده و هرزمان که سایر طرف‌ها به طور کامل به تعهدات‌شان عمل کنند ایران نیز متقابلا رفتار خواهد کرد.

ایران در خصوص مذاکرات وین نیز دیدگاه‌های خود را برای رسیدن به یک توافق پایدار و قابل اتکا مطرح کرده اما ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف اصلی نقض کننده برجام، به رغم ادعای دیپلماسی در قبال ایران، اراده سیاسی لازم را برای جبران اقدامات غیرقانونی و میراث‌ منحوس گذشته نشان نداده و سیاست شکست خورده فشار حداکثری دولت ترامپ را دنبال می‌کند.

نماینده اتحادیه اروپا در ادامه اظهاراتش از همه کشورها خواست که از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه حمایت کنند. وی در راستای بهره‌گیری از تاکتیک مقصرنمایی ایران ادعا کرد: متاسفیم که ایران متن ارائه شده توسط هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام در ۸ اوت را نپذیرفت و از آن زمان، تحولات جدید، لایه های پیچیده بیشتری را اضافه کرده است که دستیابی به راه حل دیپلماتیک را به طور فزاینده دشوار کرده است. ما می خواهیم تاکید کنیم که برجام جدا از تعهدات الزام آور قانونی ایران تحت پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی است که برای رژیم جهانی منع اشاعه ضروری است.

او در ادامه از تدابیر جبرانی ایران در برجام ابراز نگرانی کرد و خواستار بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات این توافق شد. کلمنت مدعی شد: هرچه وضعیت فعلی طولانی تر شود، ابهامات درباره تداوم دانش آژانس از فعالیت‌های هسته ای ایران بیشتر می‌شود و این مساله پیامدهای مضری را برای آژانس به منظور ارائه تضمین درباره ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران دارد.

دیپلمات اروپایی ادعا کرد: ما قویاً از ایران می‌خواهیم که مسیر هسته‌ای خود را به عقب بازگرداند، بدون فوت وقت به تعهدات سیاسی خود در زمینه عدم اشاعه هسته‌ای بازگردد و اجرای کلیه اقدامات نظارتی و راستی‌آزمایی مرتبط با برجام و همچنین پروتکل الحاقی را از سر بگیرد.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان پیشتر در این باره گفته بود که برجام محدودیت‌هایی را بر فعالیت‌های هسته ای کشورمان اعمال کرده بود «اما به دلیل اینکه هیچ کدام از طرف‌های مقابل به تعهدات پایبند نبودند، جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس قانون اقدام راهبردی مجلس تعهدات خود را بازگشت داد، بنابراین طبیعی است که آژانس اعلام کند که نظارت‌های پیشین را ندارد. اما معنای آن این نیست که آژانس (نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران) اِشراف نداشته باشد.»

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها