کد خبر 147538

سازمان اعضای کریدور شمال- جنوب تشکیل می‌شود

مدیرکل دفتر تجاری‌سازی وزارت راه و شهرسازی گفت:‌ سازمان اعضای کریدور شمال- جنوب با هدف افزایش ظرفیت‌های تجاری و بازطراحی این کریدور متناسب با نیازها و شرایط حمل و نقلی امروز تشکیل می‌شود.

سازمان اعضای کریدور شمال- جنوب تشکیل می‌شود

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از وزارت راه و شهرسازی، امین ترفع مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به برگزاری جلسه هشتم و نهم کارشناسی کریدور شمال- جنوب طی در اسفندماه با حضور نمایندگان کشورهای عضو این کریدور به صورت مجازی اظهار کرد: کریدور شمال- جنوب سال ۲۰۰۰ تاسیس شد و امروز با توجه به گذشت ۲۳ سال از تاسیس آن و تحولات سیاسی و جغرافیایی، ساختار اصلی حقوقی این کریدور باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: کریدور شمال- جنوب به لحاظ اقتصادی و سیاسی از اهمیت بالایی برخوردار است و تغیییراتی که در جغرافیای پیرامون این کریدور اهمیت آن را دو چندان کرده است.

ترفع خاطر نشان کرد: برای تجاری شدن یا فعال‌تر شدن کریدور شمال- جنوب باید بنیان حقوقی این کریدور اصلاح شود، ‌ به همین منظور به دنبال آن هستیم که ساختار دبیرخانه کریدور و سازمان آن را با کمک اعضا ایجاد کنیم تا به تدریج همه فرایندهای کریدور اعم از فرایندهای حمل و نقلی، تجاری، اقتصادی و ... کنترل و مدیریت شود.

مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های وزارت راه و شهرسازی گفت: به این ترتیب با تهیه گزارش‌های منظم در همه ابعاد حمل و نقلی و اقتصادی، مشکلات موجود در مسیر این کریدور احصا و برطرف می‌شود.

به گفته ترفع از آنجایی که باید تجدید ساختار جدیدی برای کریدور شمال- جنوب در نظر گرفته شود، از چند ماه قبل محتوای این ساختار جدید آماده شده و جلسات کارشناسی برای متدولوژی و مسیر شناسی کریدور برگزار شد.

مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های وزارت راه وشهرسازی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۱۳ کشور عضو اصلی کریدور شمال- جنوب بوده و کشور بلغارستان هم عضو ناظر این کریدور است و ظرفیت بالایی برای تجاری سازی دارد.

وی افزود: پیش از این، برای کریدور شمال- جنوب برخی مسیرهای سنتی تعریف شده اما لازم است همه مسیرها در این شبکه از لحاظ مسافت، زمان و هزینه مشخص شود بنابراین در اولین گام همه مسیرها مشخص شده و در گام بعدی متدولوژی حمل و نقل ترکیبی و مدیریت کریدور ایجاد خواهد شد.

مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: ماه آینده نیز جلساتی با موضوع ایجاد سازمان کریدور شمال- جنوب برگزار می‌شود تا پس از تصویب، این کریدور را با شمایل جدید و متناسب با درخواست‌ها و نیازهای حمل و نقلی امروز بارطراحی کنیم.

ارسال نظر

تازه ها