کد خبر 147468

جهاد کشاورزی: ۳۰ درصد قنات‌های کشور در ۱۰ سال اخیر خشک شده اند

رضا سرافرازی مدیرکل دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه بر اثر خشکسالی‌ها ۳۰ درصد آب قنات‌ها خشک شده است، گفت: ۳۰ درصد قنات‌های کشور در ۱۰ سال اخیر خشک شده اند و حدود ۵۰ درصد نیز با کم آبی مواجه هستند.

جهاد کشاورزی: ۳۰ درصد قنات‌های کشور در ۱۰ سال اخیر خشک شده اند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رضا سرافرازی مدیرکل دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با حضور در شهرستان اسفراین در حاشیه بازدید از قنوات این شهرستان گفت: هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات محرومیت‌زدایی برای احیای قنات‌های کشور اختصاص یافت.

 

وی اظهار کرد: این اعتبار برای احیای ۲ هزار و ۵۰۰ رشته قنات در کشور اختصاص یافته که عملیات احیای آن از ماه آینده اجرایی می‌شود.

سرافرازی افزود: همچنین امسال از محل اعتبارات ملی نیز ۴۰۰ میلیارد تومان به احیا و مرمت قنات‌ها اختصاص یافته بود که تاکنون ۸۰ درصد آن جذب شده است.

به گفته وی ۴۱ هزار رشته قنات به طول ۴۱ هزار کیلومتر در کشور وجود دارد که به طور متوسط سالانه بین ۴ تا ۶ میلیارد متر مکعب آب از این منابع استحصال می‌شود.

سرفرازی بابیان اینکه بر اثر خشکسالی‌ها ۳۰ درصد آب قنات‌ها خشک شده است، گفت: ۳۰ درصد قنات‌های کشور در ۱۰ سال اخیر خشک شده اند و حدود ۵۰ درصد نیز با کم آبی مواجه هستند.

مدیرکل دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۱۴ درصد اراضی کشور از قنات‌ها آبیاری می‌شوند، اضافه کرد: با اجرای سامانه‌های آبیاری نوین، بهره وری از منابع آبی نیز افزایش می‌یابد./ایسنا

ارسال نظر

تازه ها