کد خبر 147448

کاهش احتمالی رشد اقتصادی هند در نتیجه رکود اقتصاد جهانی

تقاضای ضعیف جهانی و سیاست‌های انقباضی پولی توسط بانک مرکزی هند احتمالا باعث کاهش بیشتر رشد اقتصادی این کشور خواهد شد، زیرا تقاضای سرکوب شده کاهش یافته و سرمایه‌گذاری خصوصی نیز مسیر ناهمواری پیش روی دارد.

کاهش احتمالی رشد اقتصادی هند در نتیجه رکود اقتصاد جهانی

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، اقتصاددانان پس از انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی هند هشدار دادند که کاهش رشد مشاهده شده در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۲ احتمالا ادامه خواهد یافت و تخمین رشد اقتصادی ۶.۴ درصدی این کشور برای سال مالی مارس ۲۰۲۴ که توسط بانک مرکزی اعلام شده بود را کاهش دهد.

نظرسنجی رویترز در هفته گذشته از اقتصاددانان نشان داد که اقتصاد هند احتمالا در طول سه ماهه منتهی به دسامبر رشدی ۴.۶ درصدی نسبت به سال قبل از آن داشته که البته این رقم کندتر از رشد ۶.۳ درصدی سه ماهه قبل از آن است.

شیلان شاه اقتصاددان کاپیتال اکونومیست در سنگاپور هفته گذشته در یادداشتی با اشاره به نشانه‌های تضعیف تقاضای مصرف کننده نوشت: نشانه‌هایی وجود دارد که نرخ‌های بهره بالاتر به اقتصاد هند وارد خواهد شد.

وی انتظار دارد که اقتصاد هند در سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۲۲ رشدی ۴.۳ درصدی را نسبت به سال قبل از آن ثبت کند.

نظرسنجی انجام گرفته توسط رویترز از بین ۴۲ اقتصاددانی که با آنها بین روزهای دهم تا بیست‌وچهارم فوریه مصاحبه کرده حکایت از آن دارد که تولید ناخالص داخلی در سومین اقتصاد بزرگ آسیا در سه ماهه ژانویه تا مارس به ۴.۴ درصد کاهش یابد. رشد اقتصادی هند نیز طی این مدت ۶ درصد خواهد بود. این در حالی است که این ارقام کمتر از برآوردهای اعلام شده توسط بانک مرکزی و دولت هند برای دوره مالی ۲۰۲۴ است.

از ماه مه گذشته تاکنون بانک مرکزی هند برای مهار تورم، نرخ ریپوی پایه خود را ۲۵۰ واحد درصد افزایش داده و اقتصاددانان انتظار دارند در ماه آوریل این بانک این نرخ را ۲۵ واحد دیگر افزایش داده و به ۶.۷۵ برساند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها