کد خبر 147429

پیاز هفته آینده ارزان می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با برداشت و ورود پیاز جدید، محدودیت صادرات و افزایش واردات این محصول، قیمت پیاز هفته آینده کاهش می یابد.

پیاز هفته آینده ارزان می‌شود

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه اولین کنگره ملی مراکز جهاد کشاورزی اظهار داشت: یکی از دلایلی که منجر به افزایش قیمت پیاز شد ارزان بودن پیاز در سال گذشته بود که باعث شد کشاورزان کمتر پیاز بکارند. موضوع دیگر نیز این بود که صادرات اقلام سبزی و صیفی به موقع محدود نشد و  با توجه به اختلاف قیمت ارز قسمت زیادی از پیاز تولیدی صادر شد.

وی افزود: در حال حاضر صادرات این اقلام محدود شده است و امیدواریم در هفته آینده قیمت‌ها کاهش یابد؛ البته واردات هم انجام می شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به وضعیت تولید گندم اشاره کرد و گفت:حدود 5 میلیون و 900 هزار هکتار اراضی زیرکشت گندم داریم که از این میزان حدود یک‌میلیون و 950 هزارهکتار اراضی آبی و سه میلیون و 950هزار هکتار نیز اراضی دیم است. 

وی اضافه کرد: استانهای شمالی، شمال غرب کشور مانند اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کرمانشاه،قزوین بادخشکسالی بیشتری نسبت به سالهای گذشته مواجه بودند.مابقی استانها نیز نسبت به سال گذشته میزان بارش مشابه یا حتی بیشتری داشتند.

مهاجر تصریح کرد: هنوز برای پیش بینی تولید گندم زود است، زیرا باران های اردیبهشت ماه بسیار مهم است. اگر بارش خوبی در اردیبهشت داشته باشیم قطعا امسال شرایط بهتری نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. قطعاً تولید ما نسبت به سال زراعی گذشته کمتر نخواهد بود بلکه بیشتر نیز خواهد شد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: درباره محصولات چون چغندرقند، پنبه و بسیاری از دانه های روغنی نیز امیدواریم بتوانیم سطح زیرکشت مناسبی داشته باشیم.در مجموع ولی با توجه به تحریم‌های ظالمانه‌ای که با آن مواجه بودیم تدارک کود به اندازه کافی انجام شده است و کشاورزان از آن استفاده کرده اند.

مهاجر به کشت قراردادی نیز اشاره کرد و گفت: کشت قراردادی نیز شرایط خوبی را طی کرده است و بیش از یک میلیون و 300 هزار هکتار از اراضی گندم تحت پوشش کشت قرار دادی قرار گرفته اند که امیدواریم در سال‌های آتی با اصلاح اجرای الگوی کشت شرایط بهتری ایجاد شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت هایش به کشت دیم نیز اشاره کرد و گفت: یکی از کارهای خوبی که در کشور انجام شده بحث جهش تولید در دیمزارها است که با کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام اتفاقات خوبی را طی می کند. برنامه ما افزایش تولید تا حدود 4میلیون و200هزار هکتار است که 90 درصد آن محقق شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش افزود: اعتقاد ما بر این است که هم قیمت ارز کاهش می‌یابد و هم قیمت اقلام اساسی که مهم‌ترین نیاز روزانه مردم است کاهش پیدا خواهد کرد. هیچ کمبودی در گوجه فرنگی، پیاز ، سیب زمینی و برنج نداریم.

مهاجر در پایان در پاسخ به  سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم در پاسخ به اینکه آیا در روزهای اخیر  قیمت خرید تضمینی گندم تغییر کرده است یا  برنامه ای برای تغییر وجود دارد گفت:قیمت خرید تضمینی گندم 11هزارو500 تومان بعلاوه 1500 تومان جایزه است که مجموعا 13 هزار تومان خواهد شد و قیمت آن تاکنون تغییری نکرده است.

ارسال نظر

تازه ها