کد خبر 147323

جلسات مزدی شورای عالی کار به کجا رسید؟

دولتی ها معتقدند افزایش 57 درصدی مزد سال گذشته بخشی از عقب ماندگی مزدی کارگران را جبران کرد, این در حالی است که نمایندگان کارگر معتقدند که کاهش ارزش پول ملی,حذف ارز ترجیحی و تورم های حاکم بر اقلام خوراکی افزایش دستمزد را خنثی کرد.

جلسات مزدی شورای عالی کار به کجا رسید؟

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با آغاز جلسات مزدی, نگاه میلیون ها کارگر به تصمیمات جلسات شورای عالی کار است. کاهش ارزش پول ملی و حذف ارز ترجیحی و افزایش تورم کالا باعث کاهش قدرت خرید جامعه کارگری شده است و همین مسئله نگرانی کارگران را برای دستمزد بیشتر کرده است.

بحث دستمزد با آغاز جلسات شورای عالی کار ازاین هفته داغ می شود. مطابق برداشت هایی که از دولتی ها می شود به نظر می رسد که بحث دستمزد امسال با چالش های بیشتر از سال قبل روبرو است. چرا که دولتی ها معتقدند افزایش 57 درصدی مزد سال گذشته بخشی از عقب ماندگی مزدی کارگران را جبران کرد, این در حالی است که نمایندگان کارگر معتقدند که کاهش ارزش پول ملی,حذف ارز ترجیحی و تورم های حاکم بر اقلام خوراکی افزایش دستمزد را خنثی کرد.

نمایندگان کارگری معتقدند امسال سال سختی برای چانه زنی مزدی در پیش دارند, چرا که قدرت خرید کارگران با توجه به افزایش افسار گیسخته قیمت ها بسیار کاهش یافته است و انتظار می رود که دولت و کارفرمایان برای این موضوع همکاری کنند.

 *جامعه کارگری به عنوان دریافت کننده حقوق ثابت بیشترین آسیب را دیده 

حسین سلاح ورزی،نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران  در گفت‌وگویی درباره مزد 1402 می گوید:اساساً قانونگذار مکانیسم تعیین مزد را در قانون کار و ماده 41 این قانون مشخص کرده است. ماده 41 دو بخش دارد که یکی صدر ماده 41و یکی ذیل ماده41 است. خلاصه این این ماده در قانون این است که «همه‌ساله شورایعالی کار باید برای صنایع مختلف و مناطق مختلف کشور با در نظر گرفتن تورم و حداقل معیشت رقم حداقل دستمزد را تعیین کند.»

وی افزود: در تمام سال‌های پس از انقلاب و پس از تصویب قانون کار، بخش دوم قانون که تعیین مزد براساس سبد معیشت و تورم بوده، ساده‌ترین و راحت‌ترین مسیر تعیین حداقل دستمزد بوده و به این ترتیب صدر ماده 41همواره رها شده و همواره به ذیل ماده که بحث تورم و سبد معیشت است تمرکز شده است. 

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: باور ما درباره تعیین حداقل مزد امسال به طور جدی این است که در شرایط افت ارزش پول ملی با سرعت بالا و کاهش قدرت خرید، حقوق‌بگیران و جامعه کارگری به‌عنوان دریافت‌کننده حقوق ثابت بیشترین آسیب را دیده و نوعی مالیات مضاعف را متحمل می‌شوند. از سوی دیگر کارگران رکن مهمی در چرخه تولید کشور محسوب می‌شوند و هیچ کارفرمای منصف و عاقلی که کارفرمای واقعی باشد، ممکن نیست رابطه میان رضایتمندی و تامین معیشت نیروی کار را با تولید خود درک نکند؛ لذا ما در هر تصمیمی باید آینده و رفاه کارگران را در نظر داشته باشیم. 

وی با اشاره به اینکه «کشور در یک چرخه تورمی افتاده که در مجموعه سیاست‌های غلطی که منجر به روشن شدن موتور تورم شده، امکان ورود به یک تله‌ی تورم مزمن را فراهم کرده است» گفت: این تورم یک آسیب جدی برای کشور است. در این میان بحث مزد منطقه‌ای یک راه‌حل منعطف است و در کنار آن باید به مسئله تورم و معیشت توجه کرد. امسال باتوجه به این مسائل بنای ما این است که برخلاف سال‌های گذشته به دنبال جنگ‌های حیدری-نعمتی قدیمی میان طرف کارگری و کارفرمایی نباشیم. 
رئیس کانون عالی کارفرمایی ایران گفت: امسال در شورای عالی کار قصد داریم چندان از زاویه منافع کارگری یا کارفرمایی سخن نگوییم بلکه بیشتر به این توجه کنیم که چه تصمیمی می‌تواند به مصالح ملی و در نتیجه بهبود رفاه جامعه کارگری کمک کند.

 سلاح ورزی گفت: باور ما درباره تعیین حداقل مزد امسال به طور جدی این است که در شرایط افت ارزش پول ملی با سرعت بالا و کاهش قدرت خرید، حقوق بگیران و جامعه کارگری به‌عنوان دریافت‌کننده حقوق ثابت بیشترین آسیب را دیده و نوعی مالیات مضاعف را متحمل می‌شوند./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها