کد خبر 147287

قراردادهای جدید عراق برای تقویت تولید نفت و گاز

دولت عراق قراردادهایی با یک شرکت اماراتی و دو شرکت چینی جهت افزایش تولید ۲۵۰ هزار بشکه‌ در روز نفت و ۸۰۰ میلیون فوت مکعب در روز گاز طبیعی امضا کرده‌است.

قراردادهای جدید عراق برای تقویت تولید نفت و گاز

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عراق بارها اعلام کرده قصد افزایش تولید نفت و گاز خود را دارد اما تبدیل این سخنان به واقعیت مدت‌ها طول کشیده است. عراق در این هفته با امضای یکسری قرارداد با شرکت‌های خارجی قدم بزرگی جهت رسیدن به این واقعیت برداشته تا تولید نفت خام و گاز طبیعی خود را تا حد قابل‌توجهی افزایش دهد.

 رشد تولید گاز اهمیت ویژه‌ای برای عراق دارد چون این کشور به‌شدت وابسته به واردات گاز از ایران است.

 دولت عراق قراردادهایی با یک شرکت اماراتی و دو شرکت چینی جهت افزایش تولید 250 هزار بشکه‌ در روز نفت و 800 میلیون فوت مکعب در روز گاز طبیعی امضا کرده‌است.

 عراق دومین تولیدکننده بزرگ اوپک است که روزانه 4.5 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند. مقامات عراق قبلاً اعلام کرده‌اند ظرفیت تولید این کشور می‌تواند تا 5 یا حتی 6 میلیون بشکه در روز افزایش یابد، اما اقدام خاصی برای این افزایش تولید انجام نشده است. دلیل آن‌هم شرایط بی‌ثبات کشور، وضعیت صنعت نفت و پیش‌بینی کاهش تقاضا بوده است. شرکت‌های نفت عراق پروژه‌های کم‌هزینه با سوددهی سریع را در اولویت قرار می‌دهند.

 بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا ازجمله شرکت اکسون، به‌خاطر دورنمای نامطمئن صنعت نفت عراق این کشور را طی چند سال گذشته ترک کرده‌اند. سایر دولت‌ها هم هیچ طرحی برای افزایش تولید ارائه نداده‌اند.

 یکی از شرکت‌هایی که به عراق در افزایش تولید کمک خواهد کرد، شرکت کرسنت پترولیوم امارات است. این شرکت سه قرارداد بلندمدت برای اکتشاف و توسعه 3 میدان نفت و گاز در عراق امضا کرده‌است.

 شریک دوم عراق برای توسعه تولید نفت و گاز در این کشور شرکت چینی یونایتد انرژی است که یک قرارداد برای توسعه میدان نفتی سندباد در بصره امضا کرده‌است.

 شرکت سوم هم شرکت ژئو ژید پترولیوم چین است که قرار است میادین نفتی هویزه و نفت‌خانه را که هر دو در نزدیکی مرز ایران قرار دارند توسعه دهد.

 تمام این قراردادها 20 ساله هستند و به تقویت امنیت انرژی عراق کمک می‌کنند. عراق می‌تواند با عملیاتی شدن این قراردادها واردات گاز طبیعی را تا 3 سال آینده متوقف کند. واردات گاز از ایران بین 5.5 و 6.8 میلیارد دلار در سال برای دولت عراق هزینه دارد.

ارسال نظر

تازه ها