کد خبر 147145

وزیر خارجه ایران به زودی راهی مسکو می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به زودی به مسکو سفر می کند.

وزیر خارجه ایران به زودی راهی مسکو می‌شود

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ناصر کنعانی روز جمعه در گفت و گو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک افزود: تهران و مسکو می توانند نقش مهم و تعیین کننده ای در ایجاد تعادل در بازار انرژی ایفا کنند و همکاری های ایران و روسیه در همه زمینه ها گسترش می یابد.

وی اضافه کرد: دیدگاه های تهران و مسکو در مخالفت با تکروی های آمریکا در منطقه و جهان، به زیربنای تقویت و گسترش همکاری های سیاسی میان دو کشور تبدیل شده است.

کنعانی گفت: قطار توسعه روابط ایران و روسیه در مسیر صحیحی حرکت می کند و بسیار خوشبین هستیم که بتوانیم این روابط را روز به روز توسعه دهیم و شاهد شکوفایی بیشتر این روابط باشیم .

سخنگوی وزارت امورخارجه بیان کرد: روابط و همکاری های میان دو کشور بر اساس منافع مشترک در همه زمینه های اقتصادی، صنعتی، تجاری، انرژی، حمل و نقل، بانکی و مالی گسترش می یابد.

کنعانی افزود: مسکو و تهران در نیروگاه اتمی بوشهر نیز یک همکاری فنی خوب دارند.

وی درباره اتهام زنی غربی ها به ایران درباره جنگ اوکراین نیز گفت: اظهارات مسئولان آمریکایی و برخی اروپایی ها درباره همکاری های نظامی ایران و روسیه و استفاده از رسانه ها برای ایجاد نگرانی در این باره، با اهداف و انگیزه های سیاسی انجام می شود و از اساس دروغ است.

کنعانی اضافه کرد: کشورهایی که سلاح هایی را به قیمت ده ها میلیارد دلار برای یکی از طرف های درگیری ارسال می کنند باید بدانند که این اقدام به پایان یافتن بحران و این رفتار به یافتن راه حل سیاسی کمکی نمی کند.

وی افزود: روابط تهران و کی یف در سال گذشته تحت تاثیر سیاسی کاری و فشارهای طرف های غربی بر اوکراین قرار گرفت و این مواضع سیاسی غیرسازنده از طرف مقامات اوکراین در رسانه ها، برای روابط میان دو کشور سازنده نیست.

سخنگوی وزارت خارجه از مسئولان اوکراینی خواست از اقدامات احساسی و تحریک آمیز درباره ایران در رسانه ها خودداری کنند و با نگاه مسئولانه و حرفه ای به روابط دو کشور نگاه کنند.

کنعانی درباره وضعیت توافق هسته ای تصریح کرد: برخی از کشورهای منطقه از جمله عراق، قطر و عمان پیشنهاد کرده اند که برای بازگشت طرف های توافق هسته ای به عنوان میانجی عمل کنند که تهران از این پیشنهادها استقبال می کند.

وی با بیان اینکه اگر طرف های دیگر و بویژه واشنگتن بتوانند لغو تحریم ها را تضمین کنند، ایران به توافق هسته ای باز می گردد، افزود: دولت آمریکا رفتارهای متناقضی را درباره توافق هسته ای از خود نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران بارها ادعای مطرح شده درباره ارسال پهپاد به روسیه برای بکارگیری در جنگ اوکراین را رد و تصریح کرده است که هیچ سلاح و پهپادی برای استفاده در جنگ با اوکراین به روسیه نداده است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پیشتر در این زمینه گفت: متأسفانه کشورهایی که بزرگترین صادرکننده تسلیحات و تجهیزات به یک طرف جنگ هستند مایلند با دامن زدن به خبرهای کذب و جعلی افکار عمومی جهانی را دچار گمراهی و خطا کنند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نه در یک طرف جنگ و نه در کنار یک طرفی دیگر قرار دارد، تاکید کرد: ایران چنین طرح‌هایی را حتی در دست پیگیری هم ندارد.

کنعانی خاطرنشان کرد: رویکرد جمهوری اسلامی ایران تشویق طرفین برای توسل به راهکار سیاسی و همچنین تشویق جامعه بین‌المللی برای کمک به شکل گیری راهکار سیاسی به منظور پایان دادن به جنگ است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها