کد خبر 147083

رئیس جمهور آمریکا باسران بخارست 9 دیدر کرد

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه، در پی تعلیق همکاری روسیه در پیمان کنترل جنگ افزارهای هسته ای، با سران کشورهای تشکیل دهنده جناح شرقی ناتو "بخارست ۹"، برای تاکید بر حمایت از امنیت آنان در ورشو دیدار کرد.

رئیس جمهور آمریکا باسران بخارست 9 دیدر کرد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری رویترز؛ بیشتر کشورهای عضو جناح شرقی ناتو مانند لهستان، بلغارستان و لیتوانی معروف به "بخارست ۹" که پس از دوره جنگ سرد به این ائتلاف نظامی غربی پیوسته اند، از نیرومندترین حامیان کمک نظامی به کی یف هستند و حتی برخی مقام های این کشورها خواستار اختصاص منابع بیشتر مانند سامانه های دفاع هوایی به اوکراین شده اند.

بایدن که دوشنبه شب پس از دیدار غیرمنتظره از کی یف، پیشاپیش فرارسیدن سالگرد حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنج اسفند ماه ۱۴۰۰)، وارد ورشو پایتخت لهستان شد، در آغاز این نشست دوباره بر تعهد ایالات متحده به امنیت گروه بخارست ۹ تاکید کرد و افزود: غرب هیچگاه قصد حمله به روسیه را نداشته و این حمله انتخاب و خواسته پوتین بوده است.

به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا بامداد چهارشنبه در پیامی ویدئویی با اشاره به اینکه جهان بیش از هر زمان دیگری به جنگ جهانی سوم نزدیک شده، خواستار برکناری افراد جنگ طلب از دولت آمریکا شد.

وی نسبت به عواقب حضور برخی از مقامات جنگ طلب در کابینه جو بایدن هشدار داد و گفت جنگ جهانی سوم هرگز به اندازه ای که اکنون به آن نزدیک هستیم نزدیک نبوده است. ما باید خانه را از تمام جنگ‌افروزان در پنتاگون، وزارت خارجه و نهادهای امنیتی پاک کنیم.

ترامپ مدعی شد که تنها رئیس‌جمهوری است که توصیه ژنرال‌ها، بوروکرات‌ها و دیپلمات‌هایی را که «فقط می‌دانند چگونه (آمریکا) را وارد جنگ کنند اما نمی دانند چگونه از آن خارج شوند»، رد کرده است.

به گفته ترامپ، مقامات آمریکا مانند "ویکتوریا نولند" معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی، با لجاجت های خود اوکراین را به سوی ناتو سوق دادند.

رئیس جمهوری سابق آمریکا همچنین از حمایت وزارت خارجه کشورش از "درگیری" در اوکراین انتقاد کرد.

 

ارسال نظر

تازه ها