کد خبر 145500

آمریکا 31 دستگاه تانک آبرامز به اوکراین می‌فرستد

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به طور رسمی اعلام کرد که این کشور ۳۱ دستگاه تانک آبرامز ام ۱ به اوکراین ارسال خواهد کرد.

آمریکا 31 دستگاه تانک آبرامز به اوکراین می‌فرستد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی افزود: این اقدام بخشی از « تقویت توانایی» اوکراین برای دفاع از خود در مقابل «حمله واقعی و بیرحمانه روسیه» انجام می شود.

بایدن افزود: آموزش نیروهای اوکراینی برای استفاده از تانک های آبرامز به زودی آغاز خواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا با قدردانی از آلمان به دلیل موافقت با ارسال ۱۴ دستگاه تانک لئوپارد ۲ به اوکراین گفت: برلین واقعا کمک های خود را افزایش داده است.

رئیس کاخ سفید اظهار داشت: روسیه انتظار دارد اتحاد میان آمریکا و اتحادیه اروپا شکسته شود اما ما کاملاً  متحد هستیم.

بایدن اضافه کرد  ۵۰ کشور از اوکراین حمایت می کنند  اما مدعی شد "هیچ تهدید تهاجمی برای روسیه وجود ندارد."

رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که اعلام ارائه  تسلیحات به اوکراین  با هماهنگی متحدان آمریکا پس از گفتگو با همتایان اروپایی انجام شد.

به گزارش ایرنا، پیش از اظهارات بایدن، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا امروز صبح با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، شولتز صدراعظم آلمان، ملونی نخست وزیر ایتالیا و سوناک نخست وزیر انگلیس گفتگو کرد.

کارین ژان پی یر افزود: این گفتگوها به عنوان بخشی از هماهنگی نزدیک آمریکا با متحدان برای حمایت از اوکراین انجام شد.

منابع آمریکایی اعلام کرده بودند که دولت بایدن ممکن است تا ۵۰ دستگاه تانک سنگین  ام ۱ آبرامز را به اوکراین بفرستد. یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت:  این کمک نظامی شامل "یک گردان تانک" است که از ۳۰ تا ۵۰ دستگاه  تشکیل شده است.

دو مقام آمریکایی نیز که خواستند نامشان فاش نشود، روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران اعلام کردند که به نظر می رسد که احتمالا آمریکا این هفته با ارسال تانک های ام ۱ آبرامز به اوکراین موافقت کند.

این دو مقام آمریکایی با بیان این که از تصمیم واشنگتن برای ارسال تانک های آبرامز به اوکراین اطلاعی ندارند اما تاکید کردند این اقدام می تواند مشوق آلمان باشد تا تانک های لئوپارد ۲ را به اوکراین بدهد.

ینس استولتنبرگ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز سه شنبه گفت: متحدان غربی باید برای مقابله با حملات روسیه، سلاح‌های سنگین‌تری در اختیار اوکراین قرار دهند.

دبیر کل ناتو در دیدار از برلین اظهار کرد : تنها راه دستیابی به صلحی پایدار این است که این موضوع را برای پوتین روشن کنیم که او در این جنگ پیروز نخواهد شد.

وی ضمن بیان این اظهارات نتیجه گرفت: بنابراین ما باید سامانه های پیشرفته تری را در اختیار اوکراین قرار دهیم.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها