کد خبر 145108

روسیه از ماه آینده صادرات نفت به پاکستان را آغاز می‌کند

دولت‌های پاکستان وفدراسیون روسیه با هدف تعمیق همکاری‌ها در حوزه‌های تجاری، سرمایه‌گذاری، فنی، ریلی و بانکی ۳ یادداشت تفاهم امضا کرده و روس‌ها از ماه آینده صادرات نفت خام و گازوئیل را به پاکستان آغاز می‌کنند.

روسیه از ماه آینده صادرات نفت به پاکستان را آغاز می‌کند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از منابع رسمی پاکستان، هشتمین کمیسیون بین دولتی اسلام‌آباد و مسکو مرتبط با همکاری‌های اقتصادی‌، تجاری، علمی و فنی به مدت ۳ روز به میزبانی پاکستان برگزار و امروز توافقات حاصله در نشست پایانی آن در اسلام‌آباد اعلام شد.

مذاکرات دو کشور به ریاست «نیکلای شولگینوف» وزیر انرژی فدراسیون روسیه و «مصدق ملک» و «سردار ایاز صادق» به ترتیب وزرای نفت و امور اقتصادی پاکستان برگزار شد.

طرفین ۳ یادداشت تفاهم درباره مبادله اسناد و اطلاعات در مورد ارزش گمرکی کالاهای حمل شده میان کشورهای یکدیگر، همکاری و کمک متقابل در امور گمرکی و توافقنامه کاری در مورد قابلیت پرواز محصولات هوانوردی امضا کردند.

وزیر نفت پاکستان اعلام کرد: زیرساخت‌های مرتبط با احداث خط لوله گاز توسط روسیه در پاکستان ماه مارس امسال تکمیل و از ماه آتی واردات نفت خام، بنزین و گازوئیل از روسیه آغاز می‌شود.

وی افزود: پاکستان ۳۵ درصد از نیاز خود به نفت خام را از روسیه تامین خواهد کرد.

دولت‌های پاکستان و روسیه همچنین توافق کردند که بر روی یک "طرح جامع همکاری انرژی" کار کنند، که پایه و اساس اقدامات آتی را تشکیل می‌دهد و قرار است در سال جاری (۲۰۲۳) نهایی شود.

اسلام‌آباد و مسکو پس از توافق بر سر مشخصات فنی به دست آمده، ساختار تجارت نفت و گاز را مشخص خواهند کرد که منافع اقتصادی دوجانبه داشته باشد و گفته شده که این فرآیند در مارس (ماه آینده) تکمیل می شود.

هر دو طرف برتقویت همکاری های انرژی، افزایش تجارت انرژی و گسترش سرمایه گذاری زیرساخت های انرژی بر اساس شرایط تجاری استراتژیک و مطلوب توافق کرده اند.

بازدید هیات بلندپایه روسیه به اسلام‌آباد درحالی انجام می‌شود که پاکستان موضع بی طرفی در بحث تنش‌های نظامی مسکو و کی‌یف اتخاذ کرده و ازابتدای شروع جنگ اوکراین ضمن اجتناب از هرگونه موضع گیری علیه کرملین، بر لزوم توقف فوری درگیری‌ها و پیشبرد مذاکرات صلح میان طرف‌های درگیری تاکید داشته است.

دفتر نخست وزیری پاکستان شب گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: وزیر انرژی دولت روسیه پیام ویژه پوتین رئیس جمهور این کشور را به شهباز شریف نخست وزیر پاکستان ابلاغ کرد که در آن پوتین تاکید کرد: اسلام‌آباد شریک مهم مسکو در جنوب آسیا و جهان اسلام است. روسیه عزم جدی و مشتاق به گسترش همکاری‌های دوجانبه با پاکستان است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها