کد خبر 144809

ناتوانی مجارستان در پیدا کردن جایگزین نفت و گاز روسیه

وزیر خارجه دولت مجارستان می‌گوید هنوز قادر نیست جایگزین‌های مناسبی برای نفت و گاز روسیه پیدا کند.

ناتوانی مجارستان در پیدا کردن جایگزین نفت و گاز روسیه

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از راشا تودی، تاماس منچزر، نماینده پارلمان و وزیر خارجه مجارستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی M1 این کشور گفت که کشورش در کوتاه مدت نمی‌تواند جایگزینی برای نفت و گاز روسیه پیدا کند.

منچزر گفت که دو شرط اصلی امنیت انرژی مجارستان، ادامه واردات نفت خام از روسیه و عملکرد مناسب خط لوله ترکیش استریم است که مجارستان عمده واردات گاز طبیعی خود را از این طریق دریافت می‌کند.

وی افزود: 85درصد گاز مصرفی و 65درصد نفت خام مجارستان از طریق واردات این کشور از روسیه تامین می‌شود و این حجم را نمی‌تواند در یک شبانه‌روز جایگزین کرد.

به گفته منچزر، مجارستان دائما به دنبال فرصت‌هایی برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی خود است، ولی گزینه‌های فعلی با اشکلات زیادی همراه هستند.

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در اواخر فوریه، اتحادیه اروپا تحریم‌های گسترده‌ای بر صادرات انرژی مسکو اعمال کرده است که از جمله آنها می‌توان به تعیین سقف قیمتی برای نفت و گاز است.

بوداپست بارها از اتحادیه اروپا خواسته است معافیت‌هایی برای این کشور در واردات نفت و گاز روسیه در نظر بگیرد.

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان بارها هشدار داده است که اگر بروکسل سیاست‌های تحریمی خود را تغییر ندهد، نتایج معکوسی بر اقتصاد و امنیت انرژی خود تحمیل خواهد کرد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها