کد خبر 144793

سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه ایران احضار شد

در واکنش به مداخلات نامتعارف انگلیس از جمله در قلمرو امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، سفیر این کشور در تهران به وزارت خارجه احضار و اعلام شد: اقدام قاطع برای صیانت از امنیت ملی ایران منوط به رضایت دیگر دولت‌ها نیست.

سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه ایران احضار شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در واکنش به مداخلات نامتعارف انگلیس از جمله در قلمرو امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، سفیر این کشور در تهران به وزارت خارجه احضار و اعلام شد: اقدام قاطع برای صیانت از امنیت ملی ایران منوط به رضایت دیگر دولت‌ها نیست.

در واکنش به مداخلات نامتعارف انگلیس از جمله در قلمرو امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، ظهر امروز (شنبه) ۲۴ دی ماه «سایمون شرکلیف» سفیر انگلیس در تهران توسط مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد. 

در احضار سفیر انگلیس مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقدامات خرابکارانه و مغایر با امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به دولت انگلیس منعکس شد.

اعدام علیرضا اکبری جاسوس دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس واکنش این کشور را به همراه داشت. «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلیس در پیامی توئیتری با بیان اینکه از اعدام علیرضا اکبری شهروند بریتانیایی-ایرانی در ایران متحیر شدم، در اظهاراتی مداخله جویانه بیان کرد: «این اقدامی بی‌رحمانه و بزدلانه توسط یک رژیم وحشی بود که احترامی برای حقوق بشر مردم خود قائل نیست». او همچنین با خانواده و دوستان اکبری ابراز همدردی کرد. 

از سوی دیگر «جیمز کلورلی» وزیر خارجه انگلیس هم در واکنش به اعدام اکبری ایران را تهدید کرد.

مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه در احضار سفیر انگلیس با اشاره به اطلاعات متقن به دست آمده در خصوص دام طراحی شده برای علیرضا اکبری از سوی طرف انگلیسی، تصریح کرد: دولت انگلیس باید پاسخگوی برقراری ارتباطات نامتعارف منجر به تعرض به امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران باشد و حمایت ناموجه و شیطنت آمیز از عامل جاسوسی با ادعای روابط مبتنی بر احترام متقابل سازگار نیست.

مدیرکل غرب اروپا با تأکید بر اینکه اقدام قاطع برای صیانت از امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران منوط به رضایت دیگر دولت‌ها از جمله انگلیس نخواهد بود، تصریح کرد: تداوم این قبیل اقدامات غیرقانونی و مجرمانه به هیچ عنوان قابل تحمل نیست، لذا دولت انگلیس باید پیامدهای مسؤولیت تداوم رویکرد غیرمتعارف و مداخله‌جویانه خود را پذیرا باشد.

در ادامه تأکید شد که بر اساس قوانین مدنی جمهوری اسلامی ایران، تابعیت دوگانه قابل پذیرش نیست و مداخلات و اظهارات مخرب انگلیس به این بهانه، فاقد وجاهت است. 

مدیرکل غرب اروپا در پایان ضمن محکومیت مجدد هرگونه اقدام نامتعارف و تهدیدزا در حوزه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، از سفیر انگلیس خواست تا مراتب را در اسرع وقت به لندن منعکس کند. 

سفیر انگلیس در پاسخ گفت که موارد مطرح شده را به پایتخت خود منتقل خواهد کرد.

وزارت خارجه انگلیس قبلا هم به بیانیه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی درباره حکم اعدام علیرضا اکبری واکنش نشان داده و خواستار آزادی وی شده بود. 

لازم به ذکر است این ششمین بار بعد از حوادث اخیر در ایران است که سفیر انگلیس در تهران به وزارت امور خارجه ایران احضار می‌شود./فارس

ارسال نظر

تازه ها