کد خبر 144786

گاز ۱۶۰۰ مشترک بدمصرف تهرانی قطع شد

مدیر عامل شرکت گاز استان تهران در گفتگو با رادیو تهران گفت: با افزایش مصرف گاز، از روز گذشته گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف را در تهران قطع کردیم. او گفت: این‌هایی که استخر داشته باشند قطعا باید استخرشان خالی شود وگرنه گاز واحدشان را اصلا قطع می‌کنیم، چون ما الان استخر‌های عمومی را وقتی قطع کردیم، قرار نیست خصوصی‌ها برقرار باشند.

گاز ۱۶۰۰ مشترک بدمصرف تهرانی قطع شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هدایی پور، مدیر عامل شرکت گاز استان تهران در گفتگو با رادیو تهران گفت: با افزایش مصرف گاز، از روز گذشته گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف را در تهران قطع کردیم.

سوال: این تعطیلی‌ها و کاهش مصرف مصرف بخش گاز در بخش اداری تا چند اندازه روی بحث گاز تاثیر گذاشته است؟ نکته اول این که استان تهران خیلی پرمصرف است در میانگین مصرف گاز کشور رتبه اول کشور را فکر می‌کنم استان تهران دارد الان چقدر میانگین مصرف گاز استان تهران است؟

هدایی پور: ۱۲۵ میلیون متر مکعب مصرف مان در روز گذشته بوده است استان تهران حدود یک ششم گاز کشور را دارد مصرف می‌کند و پرمصرف‌ترین ...

سوال: از میانگین استاندارد چقدر بیشتر است؟

هدایی پور: ما حدود ۵/۵ الی ۶ برابر سرانه مصرف دنیا را داریم مصرف می‌کنیم در کشور مصرف گاز در کشور ما بسیار بالاست و دو تا علت هم دارد، یکی فرهنگ مصرف هست، زیرساخت‌هایی که باید ایجاد می‌شد، پیش بینی می‌شد، منظور از این زیرساخت‌ها در واقع نوع ساختمان سازی و معماری در کشورمان است که الان ما در مقررات ساختمان مبحثی به نام مبحث نوزدهم داریم که فقط موضوعش انرژی در ساختمان است که متاسفانه کتابچه و مقرراتش تدوین شده، اما به همین دلیل که رعایت نمی‌شود مصرف در ساختمان‌های ما بالاست.

سوال: حالا این یک نکته است و نکته بعدی این است که ما خیلی در مصرف گازمان یک جورایی دست و دلبازانه اقدام می‌کنیم، ما موتورخانه‌ها، شوفاژخانه‌ها و استخر‌های بسیار زیادی در شهر تهران و یا در استان تهران داریم که از این طریق دارند استفاده می‌کنند و خودشان را گرم نگه می‌دارند. برخی‌ها می‌گویند ما داریم و پولش را می‌دهیم و یا این که کشور ما دارد و ما مصرف می‌کنیم، چه اقداماتی را انجام دادید برای جلوگیری از اسراف زیاد در گاز توسط این دسته از مشترکانی که خودتان هم در موردشان آشنا هستید؟

هدایی پور: تقریبا اوایل آذرماه بود که برای حدود ۲۶ هزار مشترک اخطار اعلام کردیم که در دهک یازده و دوازده قرار دارند. ما مصرف کنندگانمان را دوازده دهک تقسیم کردیم، سه دهک اول که مصرف بهینه دارند و اگر سی درصد کمتر از پارسال مصرف کنند گازشان رایگان است، اما اگر در همین بازه هم مصرف کنند هزینه گازشان کمتر از سی الی چهل هزار تومان در ماه است و دهک‌های ۴ تا ۶ را سی درصد اضافه‌تر از ایشان می‌گیریم، دهک‌های ششم تا دهم را حدود ۵۰ درصد، اما یازدهم و دوازدهم را این‌ها را ما بدمصرف‌ها می‌گوییم یعنی واقعا رعایت نمی‌کنند و حقوق بقیه را تضییع می‌کنند. ما اول آذرماه به این‌ها اخطار دادیم که باید مصرفشان را تنظیم کنند، اگر ایراد از موتورخانه هایشان، ساختمانشان و پنجره هایشان هست برطرف کنند یا اگر فرهنگ شان هم هست اصلاح کنند و از روز گذشته ما شروع کردیم به قطع گاز بدمصرف هایمان؛ حدود ۱۶۰۰ تا از بدمصرف‌ها را گازشان را.

سوال: چقدرشان دولتی و چقدرشان غیردولتی و چقدرشان خانگی هستند؟

هدایی پور: این بدمصرف‌ها فقط شامل خانگی‌ها می‌شوند ما دولتی‌ها را که این چند روز که تعطیل هست که کاملا قطع کردیم گازشان را، حتی آن‌هایی که واحد‌های امدادی و این‌ها هم داریم که گفتیم باید واحد امدادی شان گازشان مستقل شود که نیاز نباشد موتورخانه یک ساختمان در سرویس باشد فقط برای اتاق نگهبان و حراست و این ها، کاملا قطع کردیم، اما بدمصرف‌ها بیشتر در خانگی‌ها هستند که این‌ها را قطع کردیم.

سوال: این روند قطع کردن پرمصرف‌ها ادامه دارد؟ و تا چه زمانی قطع خواهند بود؟

هدایی پور: بله، این‌ها الان می‌آیند یک تعهد می‌دهند که اصلاح کنند، یا فرهنگشان را یا ایراداتی که در ساختمان شان وجود دارد و بعد از این تعهد ما گازشان را وصل می‌کنیم، کنتورشان را مجددا ده روز دیگر قرائت می‌کنیم و برداشت می‌کنیم اگر این روند مصرف رو به کاهش باشد که خداراشکر، اگر نباشد مجددا قطع می‌شود. یعنی این دوره تکرار می‌شود.

سوال: فرض بر این بگیریم که این اتفاق نیفتد و طرف بگوید من پولش را می‌دهم، شما نهایتا ابزارتان چیست؟ فقط جریمه کردن است؟

هدایی پور: فعلا بله، ولی تصمیمات قاطعی در این خصوص خواهیم گرفت.

سوال: تاثیر می‌گذارد به نظر شما؟

هدایی پور: بالاخره یک شب سرما من را متنبه می‌کند.

سوال: آن کسی که بدمصرف است یا آپارتمان‌های متراژ‌های خیلی بالا دارند، یا در مجتمع‌هایی هستند که استخر دارند یا به نوعی آن گازی که مصرف می‌کنند در جا‌هایی به غیر از بخش خانگی شان هم دارند استفاده می‌کنند، این‌ها آیا بایستی بروید با ایشان برخورد کنید و استخرهایشان پلمپ شود ایا هماهنگی با دستگاه‌های دیگر هم در این زمینه دارید یا این که صرفا شرکت گاز وسط ماجراست؟

هدایی پور: این‌هایی که استخر داشته باشند قطعا باید استخرشان خالی شود وگرنه گاز واحدشان را اصلا قطع می‌کنیم، چون ما الان استخر‌های عمومی را وقتی قطع کردیم، قرار نیست خصوصی‌ها برقرار باشند، من این را بگویم در بعضی جا‌ها مردم همکاری خوبی دارند و مردم به ما گزارش دادند که مثلا در فلان مجتمع آپارتمانی استخر هست.

سوال: دقیقا به همین نکته می‌خواهم برسم ۸۰ درصد این مردم در حد الگوی مصرف یا یک مقداری بیشتر از حد الگوی مصرف هستند آن ۲۰ درصد باقیمانده عموما افراد ثروتمندی هستند که در پنت هاوس‌های خیلی بزرگ و در مناطق شمالی تهران زندگی می‌کنند و خانه هایشان استخر‌های خیلی بزرگی دارد و نهایت این است که شما این را قطع می‌کنید و این‌ها بعدا یک لابی می‌کنند و دوباره گاز را وصل می‌کنند و می‌خواهند که پولش را بدهند و شاید شما دوباره جریمه بیشتری بگیرید از ایشان آیا ساز و کاری وجود دارد که این جدا شود و این اتفاق دوباره تکرار نشود؟

هدایی پور: باید اصلاح شود تا ما وصل کنیم ما در وهله اول اخطار دادیم بعضی‌ها توجه کردند و بعضی‌ها توجه نکردند آن‌هایی که بی توجه بودند الان با جدیت قطع می‌کنیم قطع که می‌کنیم حداقل یک روز گاز این واحد مسکونی قطع هست تا بیاید اداره و تعهدش را بدهد و با توجه به تعهد ما وصل می‌کنیم ده روز آزمایشی گاز این‌ها وصل می‌شود، ما مجددا قرائت می‌کنیم که این‌ها باید روند کاهشی را داشته باشند اگر روند کاهشی نداشته باشند مجددا قطع می‌کنیم گاز را و بهرحال باید اصلاح شود یعنی قرار نیست این‌ها به این روند بتوانند ادامه بدهند.

سوال: نکته آخر سوالم، در این چند روز که تعطیل شد، چقدر در مصرف گاز صرفه جویی اتفاق افتاده است و اصلا این تعطیلی‌هایی که دارد اتفاق می‌افتد واقعا موثر بوده برای این که ما بخواهیم نیاز‌های گازی مردم در بخش خانگی را حداقل تامین کنیم؟ و این که آیا برنامه‌ای برای قطع گاز در شهر تهران در بخش خانگی ممکن هست که وجود داشته باشد؟ شایعاتی در فضای مجازی در این رابطه هم هست.

هدایی پور: انشاالله مردم با ما همکاری داشته باشند، به این مرحله که قطعی گاز حادث شود نخواهیم داشت، اما تاثیر تعطیلی‌ها ... علاوه بر این که استاندار محترم دستورالعملی دارد که ادارات دولتی از روز چهارشنبه ساعت ۵ تمام سیستم‌های گرمایشی شان را قطع کنند ما علاوه بر آن خودمان هم وارد عمل شدیم و قطع کردیم یعنی تنها به خاموش بودنشان اکتفا نکردیم، چون برخی بهرحال این احتمال وجود دارد که رعایت نکنند، ما دستگاه‌های دولتی گازهایشان را قطع کردیم.

سوال: می‌شود بفرمایید صرفه جویی شان چقدر بوده است؟

هدایی پور: صرفه جویی شان اجازه بدهید من آمار را نگاه کنم، ما در روز‌های که تعطیل هست، بهرحال مردم هم در این قضیه موثر هستند، حدود ۴- ۵ میلیون متر مکعب صرفه جویی داریم یعنی در شرایط عادی، بدون کاهش دما؛ وقتی ما کاهش دما را داریم مصرف می‌رود بالا، مصارف عمومی ما در روز در استان تهران حدود دو میلیون متر مکعب هست، حالا بعضی از واحد‌های دولتی مان را ما نمی‌توانیم مثلا واحد‌های شبانه روزی هستند که به مردم هم خدمت می‌دهند مثلا واحدی مثل پزشکی قانونی، این‌ها محدودند و خیلی کم هستند، ولی عمدتا ما اماکن دولتی را قطع کردیم و با آماری که ما داریم.

سوال: هنوز به این جواب نرسیدم که چقدر صرفه جویی داشتیم؟

هدایی پور: دو میلیون متر مکعب. این دو میلیون متر مکعب فقط برای واحد‌های دولتی یعنی وقتی ما تعطیلی را داریم واحد‌های غیردولتی هم تعطیل هستند.

سوال:‌ای کاش اینجا بودید و پیام‌هایی که برای ما می‌آید را می‌دیدید خیلی‌ها می‌گویند من واحد ۷۵ متری دارم و یک بخاری و یک حمام که آنهم حمام که هر لحظه استفاده نمی‌شود که من بخواهم پکیجش را روشن کنم می‌گویند برای من اخطار قطع گاز آمده برای افزایش مصرف گاز، اصلا این اخطار چرا برای یک همچنین واحدی ارسال می‌شود؟

هدایی پور: اجازه بدهید من توضیح بدهم. دهک سوم و دهک چهارم به بالا یک اخطاری دادیم که این‌ها به گوش باشند یک کم کمک ما کنند، ولی دهک دهم و یازدهم و دوازدهم را نه، می‌رویم و گاز آن‌ها را قطع می‌کنیم.

سوال: انشاالله دهک‌های ۹ و ۱۰ را هم ببندید و قطع کنید که یک مقداری اوضاع بهتر شود. تعطیلی پاک کردن صورت مسئله است و از نظر فرهنگی باید اتفاقات مهم تری در بین شهروندان بیفتد که در زمستان با لباس تابستانی در منزل نباشند./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها