کد خبر 144682

میرکاظمی: تورم در سال اول دولت ۱۹ درصدی کاهش یافت

سید مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه از زمانی که دولت سیزدهم تحویل گرفته شد، تورم ۱۹ درصد کاهش پیدا کرد، گفت: صلاح کشور این است که بودجه چند دوازدهم بسته نشود.

میرکاظمی: تورم در سال اول دولت ۱۹ درصدی کاهش یافت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سید مسعود میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سال 1400 تورم را با 59 درصد تحویل گرفتیم اما به تدریج تا پایان سال به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه امسال برخی اصلاحات از جمله اصلاحات ارز ترجیحی را داشتیم، گفت: 57 درصد به حقوق کارگران اضافه شد و نیز سایر اتفاقات اصلاحی که در ساختار اقتصادی کشور رخ داد، با این حال تورم به عدد 40 درصد رسید یعنی از زمانی که دولت سیزدهم تحویل گرفته شد، تورم 19 درصد کاهش پیدا کرد.

میرکاظمی با تاکید بر تداوم مسیر کاهش تورم گفت: این روند کاهش را مدیریت می‌کنیم تا به تدریج ادامه یابد و امیدواریم سال آینده نیز این روند کاهشی تداوم داشته باشد.

روند منطقی برای دولت حرکت به سمت تورم تک رقمی

وی درباره افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان با وجود تورم 40 درصدی گفت: در سال‌های گذشته نیز به همین ترتیب بوده است. دو راه حل در این مورد وجود دارد. شما گاهی وقت‌ها با یک منابع ناپایدار حقوق‌ها را افزایش می‌دهید و پرداخت هم می‌کنید یعنی به نوعی از یک طرف به مردم پرداخت می‌کنید و از طرف دیگر از جیب مردم خارج می‌کنید. این به نفع مردم نیست.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه این امکان وجود دارد که ظرف دو سال تورم را به یک عدد منطقی برسانیم، گفت: این بدین معنا است که به سمت یک رقمی شدن حرکت کنیم. این روند را از سال گذشته شروع کردیم اما اصلاحات اقتصادی صورت گرفت که قانونی هم بود و باید انجام می‌شد.

تداوم روند کنترل رشد نقدیگی در سال آینده

وی تاکید کرد: اگر روند قبلی را ادامه می‌دادیم امروز مجبور می‌شدیم پایه پولی را افزایش دهیم که این موضوع تورم سنگینی را بر مردم تحمیل می‌کرد. با اصلاحاتی که انجام شد این موضوع مدیریت شد و این امر به عنوان یکی از ریشه‌های افزایش نقدینگی مهار شده و سال آینده این مشکلات را کمتر خواهیم داشت.

میرکاظمی افزود: یکی از عوامل افزایش نقدینگی و بروز تورم در کشور، تکالیفی است که بر دوش بانک‌ها گذاشته می‌شد و چنین ظرفیتی وجود نداشت که در نتیجه موجب اضافه برداشت می‌شد. در صورت تعیین تکالیف بانک‌ها توسط دولت و تامین نیازها، افزایش نقدینگی نخواهیم داشت.

علت تاخیر در ارئه بودجه چه بود؟

معاون رییس سازمان برنامه و بودجه در مورد علت تقدیم بودجه به مجلس شورای اسلامی در 21 دی ماه به جای نیمه آذرماه، گفت: سال گذشته دولت سیزدهم به موقع لایحه بودجه را تقدیم کرد اما امسال اتفاقی که افتاد تلاقی تنظیم برنامه هفتم با بودجه بود. تدوین برنامه 6 ماه زمان نیاز دارد، سیاست‌های برنامه باید خرداد ماه تحویل داده می‌شد اما سیاست‌ها در 21 شهریور ابلاغ شد که در آن زمان ما درگیر بودجه شده بودیم.

وی افزود: دو نظر در مجلس شورای اسلامی مطرح شد، اول تقدم را بر بودجه گذاشتند چون صلاح نمی‌دانستند بودجه چند دوازدهم بسته شود. بعضی نظرات هم این بود که برنامه بر بودجه تقدم داشته باشد؛ همین تصمیم گیری‌ها در مورد این که برنامه مقدم باشد یا بودجه، باعت کمی تاخیر شد و در نهایت کار را با هم پیش بردیم.

میرکاظمی ادامه داد: بحث دو مرحله‌ای کردن بودجه هم مطرح شد که مرحله اول تبصره‌ها و در مرحله دوم جداول ارائه شود تا این موضوع هم مشخص شود کمی معطل شدیم. اول آبان بودجه شرکت‌ها را دادیم که اعلام وصول در مجلس نشد. بالاخره جمع‌بندی شد که بودجه را بدهیم و اعلام کردند جداول هم ارائه شود که آن را هم به مجلس دادیم.

صلاح کشور در بسته نشدن بودجه چند دوازدهم

معاون رییس‌جمهور با تاکید براینکه صلاح کشور این است که بودجه چند دوازدهم بسته نشود، گفت: 6 ماه تمدید برنامه ششم مشکلی ایجاد نمی‌کند و فرصت کافی برای تنظیم برنامه هفتم است و نباید عجله‌ای در این باره شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم در کوتاه ترین زمان برنامه را هم به مجلس بدهیم و با تعامل دولت و مجلس به زودی این برنامه تصویب شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین درباره زمان تحویل برنامه هفتم به مجلس نیز گفت: موسسات پژوهشی مقدمات کار را فراهم کرده‌اند. وقتی برنامه در سازمان می‌رود تمام وقت درگیر برنامه می‌شویم. مقدمات و جمع بندی موضوعات صورت گرفته و به سمت تدوین احکام می‌رویم و بعد آن را به دولت می‌دهیم. زمانی هم در دولت صرف می‌شود و پس از آن برنامه به مجلس ارائه خواهد شد.

تحقق 85 درصدی درآمدهای بودجه سال جاری

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه بیش از 9 ماه از سال گذشته و ما بالای 85 درصد تحقق منابع را داشته‌ایم، گفت: بخشی از منابع درآمدهای نفتی هنوز حاصل نشده و در ماه‌های پایانی محقق می‌شود و اگر آن را دریافت کنیم بالای 95 درصد منابع محقق می‌شود و طبق آن مصارف هم انجام شده است.

میرکاظمی گفت: پرداخت بدهی رتبه‌بندی معلمان، پاداش بازنشستگان، حق و حقوق پرستاران و 10 درصد افزایش حقوق همگی انجام شده، در عین حال که یارانه نقدی هم هر ماه پرداخت می‌شود و این هزینه‌ها بدون استقراض انجام شده است.

وی تصریح کرد: منابع و مصارف در دولت به گونه‌ای تنظیم شده که کمترین مغایرت را دارد و این موضوع کم نظیر بوده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین به بودجه سال 1402 اشاره کرد و با بیان اینکه در این بودجه فروش دارایی‌های سرمایه‌ای و مالیات بر درآمدها دقیق محاسبه شده و مصارف هم واقعی در نظر گرفته شده است، گفت: ما رعایت منابع و مصارف و واقعی بودن آن‌ها را دنبال می کنیم تا کمترین مغایرت را در بودجه داشته باشند.

ارسال نظر

تازه ها