کد خبر 144664

تولید پی وی سی در کشور 300 هزار تن افزایش یافت

مدیرعامل پتروشیمی اروند با اشاره به اینکه با اجرای طرح‌های پایین‌دستی در پتروشیمی اروند ظرفیت تولید پی‌وی‌سی در کشور از ۷۰۰ هزار تن به یک میلیون تن افزایش پیدا می‌کند، گفت: چقدر صنایع پایین‌دستی توسعه پیدا کند، اشتغال افزایش پیدا خواهد کرد و امنیت اقتصادی بیشتر خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، محمدرضا کریمی امروز در نشستی خبری با بیان اینکه پتروشیمی اروند در بخش پی وی ۴۵ درصد بازار را دارد و ۵۵ درصد باقیمانده نیز خوراک آن توسط پتروشیمی اروند تامین می‌شود، افزود: پتروشیمی اروند تامین کننده خوراک و یا خود پی‌وی‌سی کشور است.

وی ادامه داد: اعضای ۱۰ انجمن در بحث پی‌وی‌سی مجموعه پتروشیمی اروند هستند.

کریمی با بیان اینکه در ۹ماهه امسال تولید پتروشیمی اروند ۱۲ درصد رشد داشته، گفت: امیدواریم تا پایان سال این رقم را افزایش دهیم و حفظ کنیم.

وی تاکید کرد: هر چقدر صنایع پایین دستی تولید کنند و صادرات داشته باشند به نفع کشور است؛ زیرا نگاه به داخل و جلوگیری از فروش محصولات خام و نیمه‌خام دارند.

مدیرعامل پتروشیمی اروند افزود: افزایش فروش محصولات به داخل اتفاق افتاده که به معنای تکمیل زنجیره ارزش است.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی بازار منطقه را به دست آورده‌اند و چرم مصنوعی ایران صادر می‌شود، گفت: هرچقدر صنایع پایین‌دستی توسعه پیدا کند، اشتغال افزایش پیدا خواهد کرد و امنیت اقتصادی بیشتر خواهد شد.

کریمی افزود: انجمن پلیمر با فروش اعتباری محصولات مخالف است و این روش فروش به همین دلیل انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: اکثر مشتریان به دنبال ثبات قیمت هستند؛ اما نمی‌توانیم ثبات قیمت داشته باشیم؛ زیرا خوراک اصلی ما اتیلن است و قیمت جهانی آن از ۵۰۰ دلار تا ۱۲۰۰ دلار در نوسان است.

کریمی تاکید کرد: توسعه صنایع پایین‌دستی در دستور کار ما قرار دارد و از ابتدای سال آینده کار اجرایی آن آغاز می‌شود و ظرفیت پی‌وی‌سی کشور از ۷۰۰ هزار تن به یک میلیون تن تا ۴ سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ۸۵ درصد مواد شیمیایی و کاتالیست ما داخلی است، گفت: سانتریفیوژی که در واحد پی‌وی‌سی فعال است نیز ساخت داخل است.

مدیرعامل پتروشیمی اروند افزود: این پتروشیمی در زمستان قطعی گاز نداشته است.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد از سود کاستیک کشور در پتروشیمی اروند تولید می‌شود، ادامه داد: باتوجه‌به منحصر به فرد بودن محصولات پتروشیمی اروند، قطع گاز در این واحد اتفاق نمی‌افتد.

کریمی در پاسخ به ایرنا در خصوص کمبود سود کاستیک در هفته‌های گذشته، تصریح کرد: ۱۳ هزار تن سود کاستیک در هفته عرضه داریم و در هیچ هفته‌ای عرضه را کاهش ندادیم.

وی افزود: در یک ماه گذشته تغییری در مسیر بارگیری دادیم که بارگیری تا ۳ هزار تن افزایش پیدا کرد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

مدیرعامل پتروشیمی اروند ادامه داد: اکنون توان تحویل ما ۳ هزار تن در روز است و عرضه‌های قبلی که فروختیم و هنوز تحویل مشتری نشده انجام خواهد شد. عرضه را نیز در بورس افزایش خواهیم داد تا از خام‌فروشی جلوگیری شود.

وی گفت: تولید سود کاستیک اکنون روزانه ۳ هزار و ۵۰۰ تن است و ۴ روز تولید به بورس عرضه می‌شود و ۲ روز تولید به صنایع استراتژیک تحویل می‌شود و یک روز تولید نیز صادر می‌شود. اگر روزی مصرف داخل کل نیاز ما را بخواهد کل تولید را به داخل اختصاص خواهیم داد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها