کد خبر 144524

معاون وزیر صمت اعلام کرد

الزام خودروسازان به رفع تعهدات خود بابت فروش خودرو در سال 1401

معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: خودروسازان باید تعهدات معوق خود بابت فروش خودرو در سال ۱۴۰۱ و پیش از آن را تا ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ تحویل دهند، همچنین خودروسازان ملزم شدند تعهداتی که از این تاریخ به‌بعد است را حداکثر تا زمان اعلام‌شده در قرارداد،تحویل مشتری دهند.

الزام خودروسازان به رفع تعهدات خود بابت فروش خودرو در سال 1401

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حسین فرهیدزاده‌ افزود: در راستای حمایت از حقوق مصرف‌کننده به معوقات شرکت‌های خودروساز ورود کرده‌ایم و جلساتی نیز با معاونت صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت در این خصوص برگزار شد.

وی ادامه داد:‌ خودروسازان باید تعهدات معوق خود بابت فروش خودرو در سال ۱۴۰۱ و پیش از آن را تا ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ تحویل دهند، همچنین خودروسازان ملزم شدند تعهداتی که از این تاریخ به بعد است را حداکثر تا زمان اعلام شده در قرارداد، تحویل مشتری بدهند.

معاون وزیر صمت تاکید کرد: در همین راستا اگر خودروسازان به تعهدات خود عمل نکنند، علاوه بر سود مشارکت، باید جریمه تاخیر نیز پرداخت کنند. در راستای مصوبه هیات دولت با موضوع آیین‌نامه حمایت از مصرف‌کننده خودرو، این سود مشارکت و جریمه تاخیر باید پرداخت شود.

فرهیدزاده افزود: در قراردادها سود مشارکت با جرائم تاخیر ارتباط دارد و شرکت های خودروساز موظفند با حداقل نرخ سود بانکی متناسب با مدت قرارداد سود مشارکت را در قرارداد لحاظ کنند.

وی با اشاره به وجود آیین‌نامه‌ای مشابه آیین‌نامه جدید در گذشته تصریح کرد: مشابه این ابلاغ وجود داشته است اما با توجه به شرایط تصمیم گرفته شده بود تا این سود مشارکت پرداخت نشود، ولی اکنون در قراردادهای جدید، خودروسازان باید سود مشارکت را لحاظ کنند و تا نیمه بهمن‌ امسال هم باید همه تعهدات خود را اجرایی کنند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها