کد خبر 144503

۱۶۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور اضافه شد

محسن امیری، مدیرعامل هلدینگ نیروگاهی بنیاد مستضعفان گفت: واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی خرم آباد به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

۱۶۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور اضافه شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، محسن امیری، مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی بنیاد مستضعفان با بیان این مطلب، اظهار کرد: واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی خرم آباد به ظرفیت 160 مگاوات به شبکه سراسری برق کشور متصل شد و با سنکرون شدن این واحد، ظرفیت تولید برق این نیروگاه به عنوان بزرگترین نیروگاه استان لرستان به 484 مگاوات افزایش می‌یابد.

وی افزود: با بهره‌برداری از واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی خرم آباد، ضمن افزایش راندمان نیروگاه به حدود 50 درصد، از هدر رفت بیش از 100 میلیون لیتر گازوییل و 180 میلیون متر مکعب گاز در سال با ارزش جهانی حدود 200 میلیون یورو جلوگیری خواهد شد.

امیری خاطرنشان کرد: بخش بخار این نیروگاه توسط گروه مپنا به‌عنوان سازنده و همچنین پیمانکار نصب و راه‌اندازی پروژه، در 15 کیلومتری شرق شهر خرم آباد احداث شده است و با بهره‌برداری از آن، پایداری شبکه برق غرب کشور افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

وی هزینه احداث این نیروگاه را بیش از 150 میلیون یورو اعلام کرد و گفت: در دوران احداث بخش بخار نیروگاه، تا 800 نفر در این پروژه مشغول بکار بودند و پس از شروع دوران بهره‌برداری، مجموع پرسنل شاغل در نیروگاه به حدود 90 نفر افزایش می‌یابد.

امیری افزود: این نیروگاه پیش از این دارای 2 واحد گازی به ظرفیت 324 مگاوات بوده است.

وی ادامه داد: راه‌اندازی بخش بخار علاوه بر افزایش ظرفیت نیروگاه به 484 مگاوات، از جنبه حفظ ثروت ملی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی بنیاد مستضعفان تصریح کرد: این پروژه با هدف افزایش بازده، ارتقاء پایداری و کاهش خاموشی در غرب کشور، افزایش اشتغال در دوران ساخت و در ادامه در دوران بهره‌برداری در خرم آباد احداث شده است.

امیری افزود: علاوه بر موضوع مصرف بهینه سوخت و جلوگیری از هدررفت ثروت ملی،‌ حفظ محیط زیست، افزایش ثبات و برقراری زیرساخت اصلی توسعه صنایع در استان لرستان، و همچنین کمک به رفع محرومیت در این منطقه، در این پروژه به شکل پر رنگی مدنظر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در صورت همکاری وزارت نیرو، هلدینگ برق و انرژی بنیاد مستضعفان آمادگی اجرای بلوک دوم سیکل ترکیبی نیروگاه خرم آباد را داشته و بدین منظور محدودیتی از نظر فضا و امکانات زیرساختی در نیروگاه وجود ندارد.

ارسال نظر

تازه ها