کد خبر 144093

اولیانوف: توپ مذاکرات برجام در زمین غرب است

رئیس هیات روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها با حمایت از موضع ایران در گفت‌وگوها تصریح کرد که توپ مذاکرات برای از سرگیری اجرای کامل برجام در زمین غرب است.

اولیانوف: توپ مذاکرات برجام در زمین غرب است

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، میخائیل اولیانوف روز دوشنبه با انتشار پیامی در توئیتر تصریح کرد: اخیراً ایران چندین بار آمادگی خود را برای پایان دادن به مذاکرات وین در مورد از سرگیری اجرای برجام تایید و به درستی اعلام کرد که توپ در زمین غرب است.

گفت‌وگوها پس از ماه‌ها رایزنی‌های فشرده به مرحله‌ای رسیده است که چنانچه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده برجام مطالبات منطقی ایران و الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکاء را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیم‌های سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

جمهوری اسلامی ایران هم تاکید دارد که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران سندی است که تحریم‌ها به صورت حداکثری رفع و منطقه‌هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ساعاتی پیش درباره آخرین وضعیت مذاکرات لغو تحریم ها به خبرنگاران، گفت: در حاشیه کنفرانس بغداد۲ ملاقات‌هایی میان نمایندگان عالی‌رتبه ایران و اتحادیه اروپا برگزار شد. مذاکرات وین یکی از موضوعاتی بود که مورد مذاکره قرار گرفت. این اتفاق‌نظر وجود داشت که باید مذاکرات را با هدف فعال‌سازی و جمع‌بندی مذاکرات ادامه دهیم و تبادل پیام در سطوح مختلف ادامه دارد.

کنعانی با بیان اینکه تبادل پیام ها کماکان در سطوح مختلف ادامه دارد، تاکید کرد: ایران برای جمع‌بندی مذاکرات وین بر اساس پیش‌نویس بسته مذاکراتی که نتیجه ماه‌ها مذاکرات سخت و فشرده است و با رعایت خطوط قرمز خود آمادگی کامل دارد اما این آمادگی دائمی نیست و اکنون توپ در زمین طرف غربی است.

وی ادامه داد: به طرف‌های مقابل توصیه می کنیم با پرهیز از سیاسی کاری و اتخاذ رویکردی سازنده و واقع‌بینانه تصمیمات سیاسی لازم را برای اعمال توافق بگیرند؛ تاکید می‌کنیم اگر طرف های غربی تصور می‌کنند می‌توانند با فشارهای سیاسی و فضاسازی روانی و تبلیغی امتیازات بیشتری را در مذاکرات رفع تحریم ها کسب کنند سخت در اشتباه هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: بارها گفته‌ایم تامین منافع ملت ایران برای ما یک اصل غیر قابل قبول است و بر همین اساس تاکنون عمل شده و خواهد شد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها