کد خبر 143873

دبیر کل ناتو خواستار ارسال بیشتر قطعات و مهمات به اوکراین شد

دبیر کل ناتو خواستار ارسال تسلیحات و به ویژه قطعات و مهمات برای سامانه‌های جنگی موجود در اوکراین شد.

دبیر کل ناتو خواستار ارسال بیشتر قطعات و مهمات به اوکراین شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ینس استولتنبرگ روز جمعه در گفت وگو با خبرگزاری آلمان خاطرنشان کرد: من از متحدان در ناتو می‌خواهم کارهای بیشتری انجام دهند. این در راستای منافع امنیتی همه ماست که مطمئن شویم اوکراین پیروز می‌شود و ولادیمیر رئیس‌جمهوری روسیه شکست می خورد.

وی با اشاره به کمبود قطعات یدکی و مهمات برای سامانه های جنگی موجود در اوکراین تاکید کرد: شاید مهم‌تر از دریافت تسلیحات، دریافت مهمات و قطعات یدکی کافی برای سامانه های موجود باشد.

این مقام ارشد ناتو، داشتن دست برتر در صحنه نظامی را عامل کسب امتیاز در صحنه مذاکره و دیپلماسی دانست و گفت: ما می دانیم که بیشتر جنگ ها به میز مذاکره ختم می شوند - احتمالاً این جنگ نیز - اما می دانیم که آنچه اوکراین در این مذاکرات می تواند به دست آورد قطعا به وضعیت نظامی بستگی دارد.

ناتو و متحدانش از زمان شروع عملیات ویژه روسیه در اوکراین در فوریه، کمک های نظامی سخاوتمندانه ای را در اختیار این کشور قرار داده اند.

انگلیس همزمان با ارسال کمک‌های تسلیحاتی جدید به اوکراین اعلام کرد که در سال ۲۰۲۳ حدود ۲.۳ میلیارد پوند (۲.۷۷ میلیارد دلار) دیگر به کی‌یف کمک خواهد کرد. انگلیس در سال ۲۰۲۲ نیز ۲.۳ میلیارد پوند به اوکراین کمک کرد.

آمریکا نیز از ابتدای جنگ اوکراین تاکنون حدود ۲۲ میلیارد دلار کمک نظامی به این کشور ارائه کرده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی روسیه که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو-کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها