کد خبر 143530

بخشنامه مهم بانک مرکزی درباره اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصد

بانک مرکزی در جدیدترین تصمیم‌گیری خود اقدام به انتشار گواهی سپرده با سود 23 درصد خواهد کرد که جزییات آن به زودی اعلام می‌شود.

بخشنامه مهم بانک مرکزی درباره اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصد

مصطفی قمری‌وفا، سخنگوی بانک مرکزی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: هیات عامل بانک مرکزی در جدیدترین مصوبه خود به بانک‌ها اجازه داد اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) با نرخ 23 درصد منتشر کنند.

 بخشنامه مربوط به این مصوبه و جزییات آن تا ساعتی دیگر به شبکه بانکی ابلاغ و در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی هم منتشر می‌شود.

در همین خصوص، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای شرایط انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار، ویژه سرمایه‌گذاری (عام) را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد. براساس اعلام بانک مرکزی، شرایط انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار، ویژه سرمایه گذاری (عام) به شرح ذیل است:

✅نرخ سود اسمی علی‌الحساب: 23 درصد سالانه.

✅نرخ سود بازخرید قبل از سررسید در بازار پول: 10 درصد سالانه.

✅ فروش این گواهی صرفا به اشخاص حقیقی ایرانی بالای 18 سال مجاز است.

✅ مدت این اوراق حداکثر یک ساله بوده و آن بانک‌/موسسه اعتباری می‌تواند ضمن رعایت سقف مدت تعیین‌شده، نسبت به انتشار اوراق مذکور با سررسیدهای مختلف کمتر از یک سال اقدام کند.

✅ عرضه اولیه این اوراق از طریق بازار پول و بازار سرمایه امکان پذیر است.

✅ عرضه اولیه اوراق منتشره در بازار پول، از طریق سیستم متمرکز داخلی بانک‌ها صورت می‌پذیرد.

✅ عرضه اولیه اوراق منتشره در بازار سرمایه با مجوز بانک مرکزی و تابع قوانین، مقررات و ضوابط بازار سرمایه در این خصوص بوده و لازم است هماهنگی‌های لازم از سوی آن بانک‌/موسسه اعتباری با بازار سرمایه صورت پذیرد.

✅بازفروش اوراق از محل اوراق بازخریدی در بازار پول تا سقف اوراق فروش رفته و تا تاریخ سررسید مربوط، بلامانع بوده و رعایت نرخ‌های یاد شده در بازفروش اوراق نیز الزامی است.

✅ معاملات ثانویه این اوراق از طریق بازار سرمایه، براساس ضوابط مربوط امکان پذیر است.

لازم به ذکر است مفاد مجوز شماره 13422‌/01 مورخ 23‌/01‌/1401 همچنان به قوت خود باقی بوده و آن بانک‌/ موسسه اعتباری می‌تواند تا پایان سال جاری، نسبت به فروش گواهی مزبور با شرایط مندرج در مجوز یاد شده نیز اقدام کند.


 

ارسال نظر

تازه ها