کد خبر 142924

معاون پارلمان اروپا به دلیل دست داشتن در پرونده فساد برکنار شد

رئیس پارلمان اروپا امروز (سه شنبه) اعلام کرد که معاونش در پی تحقیقات جاری درخصوص دست داشتن در پرونده‌های فساد برکنار شده است.

معاون پارلمان اروپا به دلیل دست داشتن در پرونده فساد برکنار شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از اسپوتنیک، روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا در توئیتی نوشت: در سایه تحقیقات جاری، با تصمیم پارلمان اروپا دیگر "اوا کایلی"، یکی از معاونان رئیس نیست.

متسولا با بیان اینکه این تصمیم فوراً اجرایی شد، گفت که پارلمان اروپا به همکاری کامل با مسئولان حقوقی و قضائی ذی‌ربط در تحقیقات جاری ادامه خواهد داد.

پیشتر منابع اعلام کردند، یک سیاستمدار یونانی که به عنوان یکی از معاونان رئیس پارلمان اروپا مشغول به کار بوده، روز جمعه در بلژیک به عنوان یکی از مظنونان تحقیقات گسترده پلیس درباره پرونده اعطای رشوه‌های پیشنهادی قطر، میزبان جام جهانی فعلی فوتبال، به سیاستمداران اتحادیه اروپا دستگیر شد.

دفتر مرکزی مبارزه با فساد بلژیک در بیانیه‌ای اعلام کرد، پلیس قضایی فدرال بلژیک این ظن را پیدا کرده که "یک کشور حوزه خلیج فارس" اقدام به اعمال نفوذ بر قانونگذاران پارلمان اروپا کرده و این کار را با پیشنهاد "مبالغ چشمگیری پول" یا "هدایای قابل توجه" به طرف‌های ثالث دارای نفوذ بر قانونگذاران انجام داده است.

به گزارش راشاتودی مقامات پلیس بلژیک اقدام به توقیف ۶۰۰ هزار یورو پول نقد و همچنین "تجهیزات کامپیوتری و تلفن‌های همراه" در این عملیات پرداختند.

از سوی دیگر، رسانه های بلژیکی نوشتند که منظور از "کشور حوزه خلیج فارس" قطر بوده و در راستای این پرونده "اوا کایلی" یک قانونگذار یونانی پارلمان اروپا از ماه ژانویه به عنوان یکی از معاونان رئیس پارلمان اروپا مشغول به کار بوده تبدیل به یکی از مظنونان دستگیر شده در ارتباط با این پرونده شده است.

کایلی ۴۴ ساله سابق بر این مجری تلویزیون نیز بوده و از سال ۲۰۱۴ شروع به کار به عنوان یک قانونگذار حزب سیاسی "پاسوک"، حزب وابسته به گروه سوسیال دموکرات‌ها، کرده است.

۱۶ عملیات جستجو در چندین شهر بلژیک اجرا شد و چهار تن نیز تحت بازداشت برای بازجویی قرار گرفتند. دادستان‌های بلژیک گفتند، این عملیات "مشخصا دستیاران پارلمانی مشغول به کار در داخل پارلمان اروپا را هدف قرار داد."

روزنامه بلژیکی "لوسوار" نیز تایید کرد که در این عملیات علاوه بر کایلی، یک دستیار او که با مخفف "اف.جی" معرفی شده، پی‌یر آنتونیو پانزری، رئیس سابق این دستیار و قانونگذار سابق پارلمان اروپا و همچنین لوکا ویسنتینی، دبیر کل جدید کنفدراسیون اتحادیه تجاری بین‌المللی جزو دستگیر شدگان هستند.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها