کد خبر 141381

واردات بیش از 4.5 میلیون تن کالای اساسی

شرکت بازرگانی دولتی از واردات 4 میلیون و 787 هزار تن کالای اساسی در هفت ماهه اول سال جاری خبر داد. در این میان طبق اعلام گمرک امام خمینی نزدیک به 3 میلیون و 797 هزار تن کالا اساسی رسوب شده است.

واردات بیش از 4.5 میلیون تن کالای اساسی

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، براساس گزارش جدید شرکت بازرگانی دولتی ایران، از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه، بیش از ۴ میلیون و ۷۷۸ هزار تن کالاهای اساسی در قالب ۲۰۷ فروند کشتی وارد کشور شده است. میزان واردات کالای راهبردی گندم در این بازه زمانی، ۳ میلیون و ۸۴۶ هزار تن و روغن خام به ۵۲۳ هزار تن رسیده، ضمن اینکه در این مدت، ۳۴۲ هزار تن برنج و ۶۷ هزار شکر نیز از بنادر جنوبی و شمالی وارد کشور شده است. 

در این میان براساس آمار گمرک امام خمینی بالغ بر 3 میلیون و 700 هزار تن کالای اساسی رسوب شده است. کالاهای رسوب شده شامل گندم، ذرت ، جو ، دانه های روغنی، کنجاله، شکر، روغن و برنج است. فعالان اقتصادی بخش خصوصی، رسوب این کالاها را ناشی از عدم تخصیص ارز  آنها اعلام کرده است. چندی پیش نیز شرکت بازرگانی دولتی این موضوع را تایید کرده بود. 

امروز 25 آبان این شرکت اعلام کرد،براساس کالاهای تامین شده امنیت غذایی کشور در ماه‌های آینده تضمین شده است. طبق داده‌های این شرکت، در ۷ ماه نخست سال جاری با خرید تضمینی  ۱۲ میلیون تن گندم، دانه‌های روغنی و ورود انواع محصولات مورد نیاز،  بازار تامین شد. 

این شرکت افزود: در این مدت خرید تضمینی گندم با رشد حدود 60 درصدی نسبت به سال گذشته، به 7 میلیون و 200 هزار تن در سال جاری رسیده است.

ارسال نظر

تازه ها