کد خبر 141319

افزایش 11 درصدی قیمت گاز در اروپا

با پیش‌بینی سرد شدن هوا در اروپا در پایان هفته، قیمت گاز در این قاره 11 درصد افزایش یافت.

افزایش 11 درصدی قیمت گاز در اروپا

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از راشاتودی، بر اساس آمارهای بورس بین قاره‌ای لندن، قیمت گاز طبیعی در اتحادیه اروپا به بالای 1350 دلار در هر هزار متر مکعب رسید و افزایش 11 درصدی را ثبت کرد.

قیمت گاز در مرکز گاز هلند (TTF) در ابتدای معاملات با رقم 1294 دلار در هر هزار متر مکعب بود که در ادامه معاملات به 1344 دلار در هر هزار متر مکعب افزایش یافت.

کارشناسان می گویند، نگرانی در مورد سردی ناگهانی آب و هوا و مشکلات تامین گاز از سوی بزرگترین صادرکننده اروپا یعنی نروژ را دلیل افزایش هزینه های انرژی است.

قیمت گاز طبیعی در تمام ماه اکتبر و روزهای نخست ماه نوامبر کاهش یافت زیرا گرم شدن هوا برای مدتی، فرا رسیدن فصل سرما را به تعویق انداخت و تا حدودی به اقتصادهای اروپا که با چالش مواجه بودند، کمک کرد.

پس از یک دوره طولانی آب وهوای ملایم غیرعادی، دمای هوا تا پایان هفته به پایین‌تر از حد متوسط می ‌رسد به طوری که انتظار می رود دمای هوای برلین به زیر صفر برسد. این بدان معناست که مردم استفاده از گرم کننده ها را شروع خواهند کرد و تقاضا برای گاز افزایش می یابد.

ماه هاست که اتحادیه اروپا با نگرانی تامین گاز در زمستان دست و پنجه نرم می کند و تلاش می کند، سوخت ذخیره کند. آمارهای زیرساخت گازی اروپا نشان می دهد که این ذخایر گازی این قاره به 95.5 درصد رسیده است.

با این حال، اقتصاددانان هشدار می دهند که از آنجا که عرضه در جهان کم است همچنان خطرات بالاست، آنها خاطرنشان کردند که با وجود کاهش اخیر قیمت ها، قیمت گاز اروپا حدود 4 برابر بالاتر از حد معمول در این فصل از سال است.

به گفته تحلیلگران، سال آینده شرایط به مراتب سخت تر خواهد بود زیرا پر کردن مجدد مخازن بدون گاز روسیه احتمالا چالش برانگیز خواهد بود.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها