کد خبر 141267

تورم در کره جنوبی افزایش یافت

تورم سالیانه در کره جنوبی در ماه اکتبر بر خلاف انتظار متخصصین بازار افزایش یافت و به ۵.۷ درصد رسید.

تورم در کره جنوبی افزایش یافت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، درحالی‌که بازار انتظار تغییر نرخ تورم در کره جنوبی را نداشت، اما تورم سالیانه در این کشور در ماه اکتبر نسبت‌به ماه قبل‌از آن افزایش‌یافته است.

هم وزارت دارایی و هم بانک مرکزی کره جنوبی بدون توجه به تسریع روند رشد قیمت‌ها در بیانیه‌های جداگانه‌ای بر پیش‌بینی قبلی خود تاکید کرده و اعلام کردند تورم برای مدتی در سطح بالا باقی می‌ماند.

گزارش اداره آمار کره جنوبی نشان می‌دهد شاخص قیمت مصرف‌کننده در این کشور 5.7 درصد در ماه اکتبر نسبت‌به سال قبل افزایش داشته‌است. نرخ افزایش تورم در ماه سپتامبر کند شد و به 5.6 درصد رسید، این رقم در ماه اوت برابر با 5.7 درصد بود. تورم در کره در ماه ژوییه به 6.3 درصد رسیده بود، یعنی بالاترین رقم طی 24 سال گذشته.

برخی اقتصاددان‌ها در کره عقیده دارند تورم در این کشور از اوج خود گذشته و بانک مرکزی باید توجه بیشتری به شرایط بازار اعتبارات و دورنمای سیاست آمریکا داشته باشد.

بانک مرکزی کره جنوبی نرخ بهره را از اواسط سال گذشته میلادی تا حالا 250 واحد افزایش داده‌است. نرخ بهره در سال گذشته در این کشور به پایین‌ترین رقم 0.5 درصد رسیده بود. اجلاس بعدی این بانک در 24 نوامبر برگزار می‌شود.

بانک مرکزی کره پس‌از اجلاس داخلی مقامات این بانک در بیانیه‌ای اعلام کرد انتظار می‌رود تورم در سه‌ماهه اول سال آینده میلادی حدود 5 درصد باشد.

شاخص قیمت مصرف‌کننده در کره 0.3 درصد در ماه اکتبر افزایش ماهانه داشت.

تورم هسته ای که شامل مواد غذایی و قیمت انرژی نمی‌شود، تا 4.2 درصد در ماه اکتبر نسبت‌به سال گذشته افزایش یافت. این رقم در ماه قبل از آن برابر با 4.1 درصد بود. این سریع‌ترین روند رشد تورم ماهیانه در کره از دسامبر 2008 است./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها