کد خبر 141099

خاندوزی:

دولت و بانک‌های دولتی پیشقدم مولدسازی دارایی‌ها شوند

وزیر اقتصاد از دولت و بانک‌های دولتی خواست تا با استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات اقدام به مولدسازی دارایی‌های خود کنند و علاوه بر عرضه املاک و دارایی‌های مازاد خود به تامین نقدینگی و کنترل بازار مسکن کمک کنند.

دولت و بانک‌های دولتی پیشقدم مولدسازی دارایی‌ها شوند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد با اشاره به مولدسازی دارایی‌های شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی با استفاده از ابزار صندوق‌های املاک و مستغلات، گفت: برای دوستانی که در حوزه تامین مالی در حوزه مشکن دغدغه دارند چنین  ابزاری، بسیار کاربردی است. در اقتصاد ایران دشواری ورود سرمایه‌های خرد به بازار مسکن بسیار مشهود است و عملا بخشی از خانواده‌های ایرانی امکان ورود به این بازار مسکن را نداشتند.

وی افزود: همانطور که می‌دانید خرید یک واحد مسکونی نیازمند منابع مالی زیادی بود و این امکان برای خیلی‌ها وجود نداشت که بتوانند پا در این حوزه بگذارند و و عملا مسکن به رویای دور از دسترسی برای خانوارهای ایرانی تبدیل شده بود.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: لازم به ذکر است  40 درصد هزینه خانوارهای ایرانی مربوط به حوزه مسکن است و دسترسی خانوارهای کشور به مسکن تا کنون بسیار دشوار بوده است.
اولین ویژگی این صندوق ها این است که خانوارها می‌توانند به شکل تدریجی سرمایه‌های خرد خود را وارد حوزه مسکن کنند و از تورم این حوزه عقب نمانند.

خاندوزی تصریح کرد: ویژگی بعدی  این صندوق‌ها این است که مشکل نقدشوندگی دارایی‌ها که از دغدغه‌های جدی فعالان اقتصادی است و شاید در بازار مسکن این نقدشوندگی پایین باشد، در چنین صندوق‌هایی حل شده است و همچنین وجوه نقد فعال‌های اقتصادی با سراریز شدن به صندوقی مانند صندوق املاک و مستغلات نقدشوندگی بالاتری دارد و به طور کلی قدرت نقد شوندگی دارایی ها را بالا می‌برند. تا کنون شاهد پدیده‌ای بودیم که بسیاری از دارایی‌هایی که شرکت‌ها داشتند هیچ کمکی به سودآوری و مولدسازی  آنها نمی‌کرد که از این به بعد با چنین صندوق‌هایی این امکال فراهم می‌شود.

خاندوزی در پایان گفت: از بانک‌های دولتی می‌خواهم که از این ابزار به طور ویژه برای مولدسازی و فروش دارایی‌های مازاد خود استفاده کنند. همچنین خود مجموعه دولت دارایی‌ها و مستغلات وسیعی دارد که باید با استفاده از این ابزار اقدام به مولدسازی و فروش آنها کند.

ارسال نظر

تازه ها