کد خبر 140996

تورم فصلی معدن منفی 2 درصد شد

بررسی‌ها نشان می دهد تورم نقطه به نقطه تولیدکننده بخش معدن از حدود 154 درصد در بهار سال گذشته به 13.4 درصد در تابستان امسال رسیده است. تورم فصلی تولید کننده بخش معدن در تابستان سال جاری منفی 2 درصد برآورد شده است.

تورم فصلی  معدن منفی 2 درصد شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، تورم فصلی تولید کننده بخش معدن در تابستان سال جاری منفی 2 درصد برآورد شده، به عبارت دیگر میانگین قیمت مواد معدنی در مبدا ارائه آن ها در تابستان نسبت قیمت مواد معدنی در بهار حدود 2 درصد افزایش داشته است. این در حالیست که تورم فصلی تولید کننده این بخش در بهار بالغ بر 7 درصد بوده، به طور کلی تورم رقم خورده در تابستان پایین ترین تورم معدن در چند فصل گذشته محسوب می شود و با نرخ های فصول پیشین تفاوت چشمگیری دارد. به عنوان مثال تورم فصلی معدن در بهار سال گذشته بالغ بر 38 درصد به ثبت رسیده بود، ولی اکنون این شاخص یه زیر صفر درصد رسیده است. به تبع منفی شدن تورم فصلی، تورم نقطه به نقطه نیز روندی نزولی داشته و از 27.4 درصد در بهار امسال به 13.4 درصد در تابستان رسیده است. این شاخص در بهار سال گذشته حدود 154 درصد بوده است. با توجه به منفی شدن تورم بخش معدن می توان اظهار کرد که زنگ خطر رکود در این بخش به صدا درآمده است، زمانی که قیمت در مبداد کاهش میابد یکی از قوی ترین احتمالات این است که تقاضا این بخش دچار رکود و کاهش شده باشد.

تورم سالانه بخش معدن نیز در تابستان امسال 40.4 درصد برآورد شده، به بیان دیگر میانگین قیمت مواد معدنی در مبدا عرضه در چهار فصل منتهی به تابستان امسال نسبت به میانگین قیمت مواد معدنی در مبدا در چهار فصل منتهی به تابستان سال گذشته، بالغ بر 40 درصد افزایش داشته است. علت این امر که تورم سالانه نسبت به تورم نقطه ای بسیار بالاتر بوده این است که تورم سالانه بازه زمانی طولانی تری را برای محاسبه تغییرات قیمت مد نظر دارد و هنوز اثر تورم ها بالای سال گذشته در آن دیده می شود. بررسی ها نشان می دهد در این شاخص هم از ابتدای سال گذشته به شکل قابل توجهی شاهد روند نزولی تورم بوده ایم و در طول پنج ماه بالغ بر 65 درصد از نرخ کم شده است. تورم تولید کننده پیشرانی برای تورم مصرف کننده محسوب می شود. به بیان ساده تر افزایش قیمتی که در مبدا تولید و ارائه کالا و خدمات رخ می دهد که تورم تولید کننده گویای آن است، با یک فاصله زمانی به بازار های خرد منتقل شده و مصرف کنندگان آن را حس خواهند کرد. البته در بخش های مختلف این فاصبه زمانی متفاوت است، به عنوان مثال تورمی که در مبدا تولید بخش صنعت رخ می دهد به طبع دیر تر از بخش خدمات به مصرف کننده خرد منتقل می شود. هرچه شرایط اقتصادی و جامعه بی ثبات تر و تورمی تر باشد، این انتقال سریع تر خواهد بود، انتظارات منفی نیز در تسریع انتقال تورم بسیار حائز اهمیت است. اکو ایران طی گزارش های آتی به بررسی و تحلیل بیشتر شاخص قیمت تولید کننده در بهار امسال خواهد پرداخت./اکوایران

ارسال نظر

تازه ها