کد خبر 140498

سهم 62 درصدی چین در مبادلات تجاری عراق

سفیر چین در بغداد اعلام کرد، حجم مبادلات تجاری عراق و چین از آغاز امسال ۳۳.۷ میلیارد دلار بوده که ۶۲ درصد آن مربوط به صادرات عراق به چین است.

سهم 62 درصدی چین در مبادلات تجاری عراق

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حجم مبادلات تجاری عراق و چین از آغاز امسال ۳۳.۷ میلیارد دلار بوده که ۶۲ درصد آن به صادرات عراق به چین مربوط می‌شود.

سفیر چین در بغداد، طی اظهاراتی تأکید کرد که حجم مبادلات تجاری این کشور با عراق از آغاز امسال میلادی ۳۳.۷ میلیارد دلار بوده است.

او گفت که این مقدار نسبت به سال گذشته میلادی ۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد و افزود که چین از آغاز امسال میلادی ۳۴ میلیون تُن نفت خام از عراق وارد کرده است.

این مقدار به معنای واردات ۲۳۸ میلیون بشکه نفت از عراق است و بر اساس قیمت بازارهای جهانی حجم صادرات عراق به چین چیزی نزدیک به ۲۱ میلیار دلار خواهد بود.

این آمار را اگر به ۱۰ ماه تقسیم کنیم روشن می‌شود که صادرات عراق به چین روزانه حدود ۸۰۰ هزار بشکه است که نشان‌دهنده کاهش صادرات نفتی عراق به چین نسبت به یک میلیون بشکه سال گذشته است.

همچنین این آمار نشان می‌دهد که ۶۲ درصد مبادلات مالی عراق و چین مربوط به صادرات عراق به چین است و این بدان معناست که مابقی مبلغ به واردات عراق از چین مربوط می‌شود که معادل ۱۲.۷ میلیارد دلار است.

این در حالی است که دو کشور امیدوارند مبادلات مالی خود را به ۴۰ میلیارد دلار برسانند که به معنای صادرات ۲۵ میلیارد دلاری چین به عراق است.

در ماه گذشته، مرکز مطالعاتی غیر دولتی «عراق المستقبل» با انتشار آمارهایی نشان داد که عراق در فاصله میان ماه آوریل تا اوت امسال میلادی از چین، ترکیه و هند مجموعا ۱۱ میلیارد دلار کالا وارد کرده است.

بر اساس این گزارش چین با صادرات ۵۱ درصد کالاهای مورد نیاز عراق در رتبه اول و ترکیه با صادرات ۴۰ درصد کالاها در رتبه دوم و هند با صادرات ۹ درصد در رتبه سوم جای داشته‌اند.

این گزارش افزوده که بیشترین واردات عراق از چین مصالح ساختمانی به ارزش ۷۸۳ میلیون دلار و بیش‌ترین واردات از ترکیه میوه و تره‌بار به ارزش ۳۳۲ میلیون دلار و بیشترین واردات از هند شکر به ارزش ۱۵۹ میلیون دلار بوده است.

در این گزارش تأکید شده که این سه کشور در کنار امارات و ایران بزرگ‌ترین صادرکنندگان به عراق هستند.

بر اساس این گزارش، مجموع واردات عراق از ایران در این مدت حدود ۶۰۰ میلیون دلار و مجموع صادرات از امارات ۱.۱ میلیارد دلار بوده است.

در حالی که برآوردهای رسمی نشان می‌دهد که عراق سالانه ۶۰ میلیارد دلار واردات دارد، گزارش این مؤسسه بدان معناست که این ۵ کشور ۸۸ درصد بازار اجناس وارداتی عراق را به خود اختصاص داده‌اند./میدل ایست نیوز

ارسال نظر

تازه ها