کد خبر 140490

دادگاهی در روسیه اعلام کرد:

محکومیت ویکی‌مدیا به پرداخت ۲میلیون روبل

یک دادگاه در روسیه سایت بنیاد ویکی‌مدیا را به دلیل انتشار مقالاتی درباره جنگ روسیه و اوکراین جریمه و به پرداخت 2 میلیون روبل محکوم کرد.

محکومیت ویکی‌مدیا به پرداخت ۲میلیون روبل

به گزارش بااقتصاد، به نقل از رویترز، دادگاهی در روسیه روز سه‌شنبه بنیاد ویکی‌مدیا را به خاطر انتشار مقالاتی درباره جنگ روسیه و اوکراین به پرداخت ۲میلیون روبل جریمه محکوم کرد.

کوزلوفسکی رئیس شعبه این سایت آمریکایی گفت این جریمه برای عدم اقدام این سایت برای حذف مطالب منتشر شده درباره جنگ روسیه و اوکراین اعمال شده است. وی گفت در حال تنظیم درخواستی برای تجدیدنظر دادگاه است.

کوزلوفسکی با اشاره به جریمه‌های قبلی که مجموعاً ۵ میلیون روبل بود، گفت: ما هنوز دارای موقعیت خوبی از نظر قانونی هستیم و امیدواریم بتوانیم جریمه‌های صادر شده را لغو کنیم.

در سایت ویکی‌مدیا دو مقاله به زبان روسی با عنوان «مقاومت غیرخشونت آمیز جمعیت غیر نظامی اوکراین در جریان تهاجم روسیه» و «ارزیابی تهاجم روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲» منتشر شده است.

کوزلوفسکی گفت این خطر وجود دارد که تعداد پرونده‌ها علیه بنیاد ویکی‌مدیا افزایش یابد. مقالات زیادی در ویکی‌مدیا درباره حمله روسیه به اوکراین وجود دارد و تاکنون تنها سه پرونده قضایی باز شده است.

بنیاد ویکی‌مدیا سازمان غیرانتفاعی و خیریه آمریکایی است، که دفتر مرکزی آن در سان فرانسیسکو است ولی بر اساس قوانین ایالت فلوریدا مدیریت می‌شود.

هدفی که بنیاد ویکی‌مدیا برای خود بیان کرده‌است، گسترش و نگهداری از محتوای باز، پروژه‌های مبتنی بر ویکی و در اختیار قرار دادن محتوای کامل این پروژه‌ها برای عموم مردم، به صورت رایگان است./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها