کد خبر 140470

زارع پور: ۳۰ بسته حمایتی از کسب و کارهای دیجیتال تهیه شد

وزیر ارتباطات گفت: در پلتفرم‌های داخلی خدمات متنوع پرداخت را خواهیم داشت و بانک مرکزی پذیرفته تا زیرساخت لازم را برای راه اندازی این امکان فراهم کند.

زارع پور: ۳۰ بسته حمایتی از کسب و کارهای دیجیتال تهیه شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، امروز آیین رونمایی از طرح حمایت از کسب و کار‌های اقتصاد دیجیتال کشور با حضور سید احسان خاندوزی؛ وزیر اقتصاد و امور دارایی و عیسی زارع پور؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، عیسی زارع پور با اشاره به اینکه امروز روز بزرگی برای کسب و کار‌های اینترنتی است، گفت: کسب و کار‌ها از این به بعد شاهد تحولات جدی خواهند بود. یکی از حوزه‌هایی که ریاست جمهور از وزرای مرتبط دنبال می‌کند، اقتصاد دیجیتال است و این بخش می‌تواند سهم جدی را در اقتصاد کشور داشته باشد.

وی ادامه داد: اقتصاد دیجیتال در کشور ما حدود ۷ درصد از gdp را شامل می‌شود. با موافقت رییس جمهور، در دی ماه گذشته کارگروه ویژه‌ای در دولت تشکیل شد تا موانع موجود بر سر راه تجارت دیجیتال را بردارند. این کارگروه تقریبا هر ۴۰ روز یک بار جلسه داشته است. یک کمیسیون هم مرکب از معاونین وزرای عضو تشکیل شده که قریب به ۲۰ جلسه تا به امروز داشته است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: برای حل مشکل پلتفرم‌هایی که در حوزه بیمه‌های برخط کار می‌کنند، مصوبه خوبی را داشتیم که مشکلات این حوزه برطرف شد. اقتصاد دیجیتال سه لایه دارد. لایه اول آن بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات است و لایه دوم سکو است تا کسب و کار‌های مردم تسهیل شود و لایه سوم، لایه ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش‌های دیگر است، به گونه‌ای که در کشور‌های دیگر اسم این بخش را اینترنت پلاس گذاشته اند.

زارع پور بیان کرد: این جلسه تمرکزش بر تسهیل فضای کسب و کار مبتنی بر اینترنت است. ما این مسیر را از سه ماه قبل شروع کردیم تا حمایت‌های ویژه‌ای را انجام دهیم و امروز مصوبه‌ای ابلاغ شد و در آن تسهیلات بسیار خوبی در بخش‌های گوناگون ایجاد شده تا کسب و کار‌ها در پلتفرم‌های داخلی فعالیت خود را انجام دهند. دولت حامی کسب و کار‌های اینترنتی است. در این آیین نامه ۱۴ ماده پیش بینی شده و اجرای آن نیاز به عزم ملی دارد. ما دبیرخانه‌ای را ایجاد خواهیم کرد تا از دستگاه‌های مختلف اجرای این ماده‌ها را پیگیری کنیم. در این ۱۴ ماده ۳۰ نوع حمایت پیش بینی شده است و دایره شمول آن برای کسب و مار‌هایی است که به تایید وزارت ارتباطات رسیده باشند.

وزیر ارتباطات ادامه داد: اولین بخشی که جذابیت خوبی دارد، در پلتفرم‌های داخلی خدمات متنوع پرداخت را خواهیم داشت و بانک مرکزی پذیرفته تا زیرساخت لازم را برای راه اندازی این امکان فراهم کند و این موضوع در پلتفرم‌های خارجی وجود ندارد و حمایت‌هایی پیش بینی شده تا خرید کنید و پول آن را بعدا پرداخت کنید و کیف پول راه اندازی می‌شود. حمایت‌های تبلیغاتی بسیار خوبی پیش بینی شده است. ما برای اینکه حمایت را فراهم کنیم تا کسب و کار‌ها بتوانند مشتریان خود را بازیابی کنند، بسته حمایتی تبلیغی را پیش بینی کرده ایم. ما در این روز‌ها شاهد بودیم کسب و کار‌ها با ۲ دقیقه پین شدن، چند کا دنبال کننده جذب کردند. یکی از بخش‌های جذاب این بسته حمایتی، حمایت‌های مالیاتی است و کسانی که هیچ سابقه مالیاتی ندارند، تا ۲ سال و تا حدود ۲ میلیارد تومان درآمد، از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

این مسئول در پایان سخنان خود اطهار داشت: افرادی که در پلتفرم داخلی صفحه خود را بازگشایی کنند، تسهیلاتی را متناسب با دنبال کننده‌های آن‌ها پرداخت خواهیم کرد. نکته جذاب این است که حساب کاربری افراد، به عنوان دارایی نامشهود پیش بینی شده و بانک می‌تواند به عنون اعتبار سنجی و وثیقه از آن‌ها استفاده کند. پیش بینی شده برای کسب و کار‌هایی که مجوز دارند، تیک ویژه کسب و کار در نظر بگیریم. ما گفتیم کسی که در پلتفرم مشمول می‌آید و ثبت نام می‌کند، ثبت نامش به عنوان ثبت نام در درگاه ملی مجوز‌ها هم در نظر گرفته می‌شود. دولت مکلف کرده تا دستگاه‌های دولتی که خدمات خودشان را از طریق این پلتفرم‌ها هم ارائه دهند. کمیته‌ای نیز برای اجرای این مصوبه پیش بینی شده است ما آن را از همین امروز تشکیل خواهیم داد.

ارسال نظر

تازه ها