کد خبر 140360

سخنگوی صنعت برق

احداث کنندگان نیروگاه برق از انجام طرح‌های مدیریت مصرف معاف خواهند شد

سخنگوی صنعت برق گفت: صنایعی که نیروگاه تولید برق احداث کنند متناسب با میزان ظرفیت نیروگاه، از انجام طرح‌های مدیریت مصرف معاف خواهند شد.

احداث کنندگان نیروگاه برق از انجام طرح‌های مدیریت مصرف معاف خواهند شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مصطفی رجبی مشهدی" افزود: برای تابستان پیش‌رو ۱۴۰ برنامه پیش‌بینی کرده‌ایم، و صنایعی که اقدام به احداث نیروگاه کنند متناسب با میزان ظرفیت آن از انجام طرح‌های مدیریت مصرف معاف خواهند شد، البته کسانی که نیروگاه تجدیدپذیر احداث کنند با ضریب بیشتری از محدودیت مدیریت مصرف مستثنا خواهند شد و می‌توانند برق خود را به صورت پایدار تامین کنند.

وی افزود: عمده نیروگاه‌هایی که در حال حاضر احداث می‌شوند و ۱۰هزار مگاواتی که تجدیدپذیر هستند عمدتاً توسط بخش خصوصی در حال انجام هستند.سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: در ابتدا نیروگاه‌های حرارتی که بنا بود توسط صنایع احداث شوند ظرفیتی حدود  ۱۰هزار مگاوات بود که با توجه به استقبال خوبی که از طرف صنایع بعمل آمد این ظرفیت به بیش از ۱۴ هزار مگاوات رسید که در طی سه سال آینده توسط بخش خصوصی احداث خواهند شد.

رجبی مهشدی خاطر نشان کرد: وزارت نیرو برای اینکه از ظرفیت بخش خصوصی استفاده بیشتری در جهت توسعه ظرفیت نیروگاهی کند، سایت‌های خود در بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی را نیز در اختیار بخش خصوصی قرار داده است. 

وی با بیان اینکه وزارت نیرو در این دوره توجه بیشتری به بخش خصوصی داشته و از سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف استقبال می‌کند، گفت: در سال گذشته یعنی از ابتدای مهر ۱۴۰۰ تا ابتدای مهر سال ۱۴۰۱ ظرفیت توسعه نیروگاهی و ارتقای ظرفیت نیروگاه‌های موجود به ۶ هزار مگاوات رسید که در صنعت برق بی‌سابقه است. برای سال ۱۴۰۲ نیز برنامه‌ریزی شده تا ظرفیت نیروگاه‌های جدید و ارتقا توان نیروگاه‌های موجود و حتی نیروگاه‌های که به دلیل حادثه از مدار خارج شده‌اند و ظرفیت این میزان افزایش تولید حدود ۸ هزار مگاوات برآورد می شوند، را در مدار تولید قرار دهیم.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها