کد خبر 140149

کاهش نرخ تورم خوراکی ها برای سومین ماه متوالی

تورم نقطه به نقطه مواد خوراکی در مهرماه برای سومین ماه متوالی کاهشی بود و نسبت به شهریورماه ۴.۷ واحد درصد کمتر شد؛ روندی که حکایت از تخلیه آثار تورمی اصلاح ارز ترجیحی دارد.

کاهش نرخ تورم خوراکی ها برای سومین ماه متوالی

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد: نرخ تورم سالانه مهر ماه ١٤٠١ برای خانوارهای کشور به ٤٢,٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٨ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور نیز در گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت مصرف کننده در مهر ماه مشهود است.  منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در مهر ماه ١٤٠١ با کاهش ۱.۱ درصدی به عدد ٤٨,٦ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٨.٦ درصد بیشتر از مهر ١٤٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

1
 
نرخ تورم نقطه‌ای مهر ماه ١٤٠١ در مقایسه با ماه قبل ١,١ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با کاهش ٤.٧ واحد درصدی به ٧٠.٧ درصد رسیده و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٧ واحد درصدی به ٣٦.١ درصد رسیده است.

 تورم نقطه به نقطه دورنمای تورم و مسیر آتی تورم سالانه را نشان می دهد و از آنجا که واکنش سریع تر آن به تغییرات سطح عمومی قیمت هاست در پیش بینی روند تورم اهمیت دارد.

از طرف دیگر تغییرات نرخ تورم نقطه به نقطه، در یک فرایند تدریجی اثر خود را بر تورم سالانه نشان می دهد. درواقع وقتی قرار است نرخ تورم صعودی شود، آثار آن ابتدا در تورم تولید کننده و سپس در تورم نقطه به نقطه مصرف کننده نشان می دهد.

2

بر اساس آمار مرکز آمار ایران، همچنین نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٧,٧ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٧ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥٣.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.١ واحد درصد کاهش داشته است.

* کاهش نرخ تورم خوراکی ها برای سومین ماه متوالی

نرخ تورم خوراکی‌ها در مهرماه برای سومین ماه متوالی کاهشی شده است. این نرخ که به یکباره در خرداد ماه به دلیل اصلاح ارز ترجیحی به یکباره بالا رفته بود در در تیرماه ۸۶ درصد شد اما در ماه‌های مرداد، شهریور و مهر به ترتیب به ۸۰.۴، ۷۵.۴ و ۷۰.۷ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که تورم خوراکی‌ها در خرداد ماه به ۸۱.۶ درصد و در تیرماه به ۸۶ درصد رسیده بود و  کاهش ۱۶ درصدی در مهر ماه نسبت به‌ ۸۶ درصدی که در ماه‌های اخیر تجربه شد، تخلیه اثر تورمی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را نشان می‌دهد.

ارسال نظر

تازه ها